Çevreci aktivistler Stonehenge'i boyadı: İki kişi gözaltına alındı

'Just Stop Oil' protestocuları UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ünlü Stonehenge anıtını turuncu renge boyadı. İngiltere polisi, protestocularından iki kişiyi gözaltına aldı.

Artı Gerçek - Çevreci aktivistler, İngiltere'nin güneybatısında bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Stonehenge'e turuncu bir boya ile boyayarak eylem gerçekleştirdi. "Just Stop Oil" adlı protesto grubu, 21 yaşındaki Niamh Lynch ve 73 yaşındaki Rajan Naidu'nun, İngiltere'nin bir sonraki hükümetinden 2030 yılına kadar fosil yakıtları aşamalı olarak durdurma taahhüdünde bulunmasını talep etmek için Stonehenge'i turuncu toz boyayla süslediklerini açıkladı.

BOYA DEĞİL, TURUNCU MISIR UNU

Protestonun görüntüleri sosyal medyada paylaşılırken, grup "turuncu mısır unu" kullandıklarını ve bu maddenin "yağmurla birlikte akıp gideceğini" belirtti. Wiltshire Polisi, "bu öğleden sonra Stonehenge'de meydana gelen bir olayın ardından iki kişinin tutuklandığını" açıkladı. Polis, olay yerine intikal ettiklerini ve anıta zarar verdikleri şüphesiyle iki kişiyi gözaltına aldıklarını, soruşturmanın devam ettiğini ve English Heritage ile işbirliği içinde çalıştıklarını belirtti.

SEÇİMLERE AZ BİR SÜRE KALA EYLEM

Bu olay, seçmenlerin 4 Temmuz'da sandık başına gitmesinden önce, Birleşik Krallık'taki genel seçim kampanyası devam ederken gerçekleşti. Mevcut Başbakan Rishi Sunak, olayı "Birleşik Krallık'ın ve dünyanın en eski ve en önemli anıtlarından birine yönelik utanç verici bir vandalizm eylemi" olarak nitelendirdi ve "Just Stop Oil, aktivistlerinden utanmalıdır" dedi.

SÖZ DEĞİL YASAL ANLAŞMA TALEBİ

Just Stop Oil sözcüsü ise, seçimleri kazanması beklenen İşçi Partisi'nin yeni petrol ve gaz sondaj ruhsatı vermeme sözü vermesine rağmen, bunun yeterli olmadığını belirtti. Eylemi, Yaz Gündönümü festivalinden bir gün önce, kalabalıkların kutlama yapmak için toplandığı bir günde gerçekleştirdiklerini ifade etti. "İnsanlığı savunmak için bir araya gelmeliyiz yoksa her şeyi riske atarız. Bu nedenle Just Stop Oil, bir sonraki hükümetten 2030 yılına kadar fosil yakıtları aşamalı olarak ortadan kaldıracak yasal bir anlaşma imzalamasını talep ediyor" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar