ÇHD davasında konuşan Kozağaçlı: Kolumuzu kıranlara dahi işkenceye göz yummayacağız

ÇHD davasında konuşan Kozağaçlı: Kolumuzu kıranlara dahi işkenceye göz yummayacağız
Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı davanın karar duruşması görülüyor. Savunma yapan Selçuk Kozağaçlı: Bize dava açanlara, kolumuzu kıranlara dahi yapılan işkenceye göz yummayacağız.

Yağmur KAYA


İSTANBUL- Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı davanın karar duruşması Silivri Hapishanesi Kampüsünde 18. Ağır Ceza Mahallesi'nde görüldü.

200 kapasiteli duruşma salonuna 134 avukat, 60 uluslararası yabancı hukuk örgütü temsilcileri, TTB Başkanı Erinç Sağkan, İstanbul Baro Başkanı Filiz Saraç, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Batman Baro Başkanı Erkan Şenses, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Veli Küçük, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Ömer Faruk Gergerlioglu, Necdet Güleryüz, CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Ali Haydar Hakverdi katıldı.

Duruşma öncesi çok sayıda avukatın salona girmesi jandarma tarafından engelledi. Engelleme alkışlarla protesto edildi. Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Oya Aslan ve başka bir dosyadan tutuklu yargılanan Özgür Yılmaz salona getirildiğinde alkışlarla karşılandı.

'NEDEN BİR DAVA 10 YIL SÜRER SAYIN BAŞKAN?

Duruşma ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın savunması ile başladı.

Kozağaçlı, savunmasında dava sürecine dair eleştirilerde bulundu:

“Neden bir dava 10 yıl sürer sayın Başkan? Mesela şu yukarıda görülen çok sanıklı dosya. Dosyaya bakın, 200 sanık, 3 gün dahi ara veremiyorlar. 35 gündür üst üste duruşma yapıyorlar. Bu dava neden 10 yıl sürer? Çünkü tuttuğunuz dal çürük, elinizi attığınızda elinizde kalacak. Kimse bu dosyayı bitirecek kişi olmak istememiş. Çok iş yaptık deseniz, tanıklarımızı dinlemediniz. Savcı kendi tanıklarını bile dinletmek istemiyor. Çünkü gerçek insan bile değiller. Sorsalar, polis 'biz bulamadık öyle bir kişi' diyecek.”

Davaya 10 yılda 37 savcı ve 42 hakimin el attığını aktaran Kozağaçlı, “Başka bir deyişle on yılda seksen kişiyle altından kalkılamamış bir işin sorumluluğunu bu bir haftada üç buçuk imzayla üstleneceksiniz. Bir utanma olabilir mi acaba buna dair? 3Şimdi siz 3.5 imza ile bu 10 yılda bitmemiş dosyayı mı bitireceksiniz?" dedi.

'BİZE DAVA AÇANLARA DAHİ YAPILAN İŞKENCEYE GÖZ YUMMAYACAĞIZ'

Kozağaçlı, yargının durumuna da dikkat çekerek şunları söyledi:

"Bugün bütün itibarınızı kaybettiğinizi görüyorum. Bu 10 yıl boyunca bütün varlık zemininizi kaybettiniz. Yarınıza yakınınız meslekten atıldı, tenzili rütbe gördünüz, birbirinizi tutukladınız, birbirinize işkence yapılmasına göz yumdunuz. Bu 10 yıl içinde bütün kirli çamaşırlarınız döküldü ortaya. Yarınıza yakınınız dibine kadar suça bulaşmış. İşkence konusunun altını çizeyim. 15 Temmuz'dan sonra Hakim ve Savcıları hakimlik yaptıkları koridorlarda ters kelepçeleyip, götürüp onlara işkence ettiklerinde bunu yapamazsınız dedik. Bir kez ağzınızı açmadınız. Bize dediler ki 'siz solcusunuz, bunlar size dava açanlar, size ne?'. Bize dava açanlara, kolumuzu kıranlara dahi yapılan işkenceye göz yummayacağız. Bugün beni görünce hapishanede başını aşağı eğiyorlar bu insanlar.”

Duruşma sona erdi, Kozağaçlı yarın da beyanlarına devam edecek.

(Kozağaçlı'nın savunmasının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.)

Öne Çıkanlar