CHP'den kira zamlarını denetlemek ve kiracıları korumak amacıyla komisyon talebi

CHP'den kira zamlarını denetlemek ve kiracıları korumak amacıyla komisyon talebi
Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mayıs 2022 19:58
A+ A-
Konut fiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 110 arttığını belirten CHP, kira zamlarını dizginlemek ve kiracıları korumak amacıyla Meclis’te araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, fahiş kira artışlarına çözüm yollarını bulunabilmesi amacıyla TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. CHP, "Enflasyonun yükselişiyle artan fahiş kira artışlarını dizginleyebilmek, kiracıları koruyan adımları atabilmek, vatandaşlarımızın barınma hakkından mahrum kalmasını önleyebilmek ile konut üretiminde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini belirleyebilmek" amacıyla önerge verdi.

‘LİYAKATSİZ YÖNETİM, YANLIŞ POLİTİKALARLA ÜLKEYİ CİDDİ BİR KRİZE SÜRÜKLEDİ’

Üç grup başkanvekilinin hazırlayarak Meclis’e sunduğu önergede; "24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından yürürlüğe giren rejime kasteden anayasa değişikliğiyle, adına iktidar çevrelerince cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen ama özünde bir tek adam rejimi oluşturulmuştur. Yürütme organının başındaki cumhurbaşkanının ve cumhurbaşkanı tarafından atanan liyakatsiz ekonomi yönetiminin yanlış politikalarıyla ülke ciddi bir ekonomik krize sürüklenmiş, vatandaşlarımız temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Ülkeyi yöneten basiretsiz kadroların yarattığı kriz, özellikle dar gelirlileri vurmuştur. AKP’nin ekonomiyi bildiği inadıyla çıkılan bu yolda, Türk lirası tarihinin en dip noktasına gerilemiş, enflasyon, faiz ve işsizlik fırlamıştır" ifadelerine yer verildi.

‘KONUT FİYATLARI 110 ARTTI’

Yıllık enflasyonun resmi verilere göre yüzde 69,97, bağımsız araştırmacılardan oluşan ENAG’ın verilerine göre ise yüzde 156,86 olarak hesaplandığı belirtilen önergede, Merkez Bankası tarafından açıklanan Konut Fiyat Endeksi’ne göre konut fiyatlarının Türkiye genelinde bir önceki yıla göre yüzde 110 oranında artarken, bu oranın İstanbul’da yüzde 122’ye kadar yükseldiği kaydedildi.

‘KAMU ÇALIŞANLARI KİRALARIN DAHA UYGUN OLDUĞU BÖLGELERE TAYİN İSTİYOR’

Önergede şunlar kaydedildi:

"İstanbul, Aydın, Muğla ve Antalya gibi sahil kentlerinde bu artış çok daha ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. Artan kiralar, bu illerdeki kamu çalışanlarının, kiraların daha uygun olduğu bölgelere tayin isteklerini arttırmıştır. Kiralardaki artış ayrıca, üniversite öğrencilerini olumsuz etkilemiş, kiralar ile birlikte yurt ücretlerinde de ciddi artışlar ortaya çıkmıştır.

‘BECERİKSİZ YÖNETİMİN ENFLASYONU KÖRÜKLEMESİNİN BEDELİNİ VATANDAŞ ÖDÜYOR’

Türkiye Cumhuriyet Devleti, Anayasa’nın ikinci maddesinde tariflendiği biçimiyle sosyal devlet ilkesinin gereklerine yerine getirmek ve bu sosyal yaraya daha fazla derinleşmeden çözüm üretmek durumundadır. Beceriksiz ekonomi yönetiminin ve yürütme organının enflasyonu ve ekonomik krizi körüklemesinin bedelini fahiş kira artışları karşısında kirasını bile ödeyemez noktaya gelen yurttaşlar çekmektedir."

‘KİRACILARI KORUYAN ADIMLAR ATILMALI’

"Enflasyonun yükselişiyle artan fahiş kira artışlarını dizginleyebilmek, kiracıları koruyan adımları atabilmek, vatandaşlarımızın barınma hakkından mahrum kalmasını önleyebilmek ile konut üretiminde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini belirleyebilmek amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddelerine göre meclis araştırması açılmalıdır." (ANKA)

Öne Çıkanlar