CHP'den Tahir Elçi Davası'na ilişkin açıklama: Geciken adalet yargılama sürecinde telafi edilsin

CHP'den Tahir Elçi Davası'na ilişkin açıklama: Geciken adalet yargılama sürecinde telafi edilsin
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2020 15:03
A+ A-
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, 5 yıl sonra başlayacak olan Tahir Elçi Davası'na ilişkin açıklama yaptı.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca 21 Ekim’de Diyarbakır’da görülmeye başlanacak olan Tahir Elçi Davası ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamasına 28 Kasım 2015 yılında Diyarbakır’da öldürülen Tahir Elçi’yi anarak başlayan Gülizar Biçer Karaca davanın, Tahir Elçi’nin öldürülmesinden ancak  5 yıl sonrasında başlamasına dikkat çekti.

CHP'li Karaca, "Bir Baro Başkanı herkesin gözü önünde öldürüldü ve iddianamesi ancak 5 yıl sonra tamamlanabildi. Tahir Elçi Davası, cezasızlık politikalarının en önemli örneğidir. Soruşturma süreci etkin yürütülmedi. Soruşturmayı yürüten savcı birçok kez değiştirildi. Olay yeri incelemesi ise Elçi’nin yaşamını kaybetmesinden yaklaşık 5 ay sonra yapıldı. Tahir Elçi’nin ölümüne neden olan mermi çekirdeği ise hala bulunamadı" dedi.  

'GECİKEN ADALET YARGILAMA SÜRECİNDE TELAFİ EDİLSİN'

Gülizar Biçer Karaca açıklamasına şöyle devam etti:

 "Tahir Elçi iddianamesinin 5 yıl sonra hazırlanıp davanın görülmeye başlanacak olması adaletin gecikmesidir. Umuyoruz ki iddianamenin hazırlanmasıyla geciken adalet, yargılama sürecinde telafi edilir. Yargılama cezasızlık ile sonuçlanmaz." 

'DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Gülizar Biçer Karaca ayrıca "Cumhuriyet Halk Partisi olarak milletvekillerimiz başta olmak üzere insan haklarını savunan tüm yurttaşlarımızla bu davanın takipçisi olacağız" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar