CHP'den özel otoyollar için soru önergesi: Bu yollar adeta bütçede delikler yaratıyor

CHP'den özel otoyollar için soru önergesi: Bu yollar adeta bütçede delikler yaratıyor
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Milletvekili Özgür Karabat, bayram için yolculuğa çıkan vatandaşları uyararak Bakanlığın konuyla ilgili önlemler alıp almadığını Meclis gündemine taşıdı.

Özel işletmelerin yol ve köprülerdeki zamlı tarifeleri eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Navigasyonların daha uzun olsa dahi kendilerini özel otoyollara yönlendirdiğini ifade eden vatandaşlar, kara yollarında özel-devlet ayırımını gösteren yol işaretçilerinin yetersizliğinden de yakınıyor.

Konuyu yazılı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, bayram için yolculuğa çıkan vatandaşları uyararak Bakanlığın konuyla ilgili önlemler alıp almadığını sordu.

USULSÜZ YÖNLENDİRME

CHP’li Karabat, Ulaştıma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu önergede vatandaşların özel otoyollara ilişkin mağduriyet yaşamaması için ne gibi önlemler alındığını sordu. Vatandaşların özel otoyolları kullanmamak için adeta gayret sarf ettiğini söyleyen Karabat, "Navigasyon sistemlerinin vatandaşlarımızı usulsüz biçimde özel otoyolları kullanmaya sevkettiği iddiaları doğru mudur? Bu konuda Bakanlığınıza herhangi bir şikayet yapılmış mıdır? Bu konuda Bakanlığınız bünyesinde herhangi bir inceleme ya da soruşturma yapılmış mıdır?" şeklinde sorular yöneltti.

TBMM yasama tatiline girmeden önce yasalaşan son kanun teklifiyle karayolları işletmelerinin cezalarına ilişkin düzenleme yapıldığını da hatırlatan Karabat; "Yasalaşan teklifle ücretli otoyollara ilişkin düzenleme yapıldı. Hükümet zamlar konusunda kafasını kuma gömmeye devam ederken tek yaptıkları cezaların oranını düşürmek." dedi.

ÖZEL OTOYOLLAR BÜTÇEDE DELİK AÇIYOR

Türkiye’nin AKP iktidarıyla birlikte özel otoyol kavramıyla tanıştığını belirten Karabat, "Yol yapmakla övünen AKP iktidarının kullanıma sunduğu yolların pek çoğu özel otoyol. Bunları kullanan vatandaşlar yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalıyor. Bu yüzden de tercih edilmiyor." dedi.  Pek çok yolun geçiş garantili olduğuna da değinen Karabat, geçiş garantisi verilen köprü ve otoyolların yıldan yıla ülkemiz bütçesinde büyük kara deliklere dönüştüğünü savunarak; "Bu yollar adeta bütçede delikler yaratıyor." dedi.

Özel otoyol ile Karayolları Genel Müdürlüğü denetimindeki otoyol ayırımlarının yetersiz olduğu şikayetlerini de gündeme getiren Karabat, Bakanlığın bu konuyla ilgili bir adım atıp atmadığını sordu. CHP’li Karabat, konunun ve iddiaların takipçisi olacaklarını vurguladı.

Öne Çıkanlar