Önce 'ihtiyaç kredisi' dağıttılar, sonra icraya verdiler: Ziraat'tan çok sayıda yurttaşa icra takibi

Önce 'ihtiyaç kredisi' dağıttılar, sonra icraya verdiler: Ziraat'tan çok sayıda yurttaşa icra takibi
Bir kamu bankası olan Ziraat'ın hakkında icra takibi başlattığı ev işçisi kadınlar şaşırdıklarını dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bir kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın koronavirüs salgını sürecinde dağıttığı temel ihtiyaç destek kredisi taksitlerini ödemediği gerekçesiyle çok sayıda yurttaş hakkında icra takibi başlattığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdiğini, ancak henüz yanıt alamadığını belirten Tanal, "Salgın tedbirlerinin uygulandığı süreçte ihtiyaç sahibi yurttaşlara 3 bin TL, 5 bin TL, 7 bin 500 TL ve 10 bin TL’ye kadar destek kredisi dağıtılmıştı. Bu bankanın verdiği destek kredisi miktarı toplamda kaç TL’dir? Destek kredisinden yararlanan vatandaş sayısı kaçtır?" diye sordu.

Cumhuriyet’in haberine göre Tanal, Bakan Nebati’ye "Salgın nedeniyle ev hanımı statüsündeki yurttaşlara verilen temel ihtiyaç kredisi toplamda kaç TL’dir? Temel ihtiyaç destek kredisi taksitlerini hiç ödemediği ya da kredi taksitlerini aksattığı gerekçesiyle icraya verilen vatandaş sayısı kaçtır? İcraya verilen ev hanımı statüsündeki yurttaş sayısı kaçtır?" sorularını da yöneltti.

Tanal ayrıca, o dönem karşılıksız nakdi yardımda bulunulması çağrıları yaptıklarını hatırlattı.

İCRA TAKİBİ BAŞLATILAN EV İŞÇİSİ KADINLAR: ŞAŞKINIZ

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kendisine iletilen 220 soru önergesinden yalnızca 8 tanesini yanıtladığı ortaya çıkarken, Ziraat Bankası’nın hakkında icra takibi başlattığı ev işçisi kadınlar eve gelen icra takipleriyle şaşırdıklarını ifade etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar