CHP’nin Çakıcı sınavı

CHP’nin Çakıcı sınavı
'CHP, mesajı almamış gibi görünüyor. Parti sözcüsü, bunun, İçişleri Bakanı Soylu’ya, “Asıl iktidar bende” mesajı olduğunu söyledi dün… Tersine, Soylu’ya değil, Soylu’dan mesaj bu…'

Can DÜNDAR


ARTI GERÇEK -  Bir dönem çalıştığım gazetenin patronu, kendisine habire, en ağır sözlerle küfreden bir yazarı işe almıştı. "Niye yaptınız bunu" diye sormuştum. "Biraz da benim yanımdan karşı tarafa küfretsin" demişti.

Erdoğan-Bahçeli ikilisinin, kendilerine en ağır sözlerle küfretmiş Alaaddin Çakıcı’yı, Kılıçdaroğlu’nun üzerine sürmesi, böyle bir mantığın sonucu olsa gerek…

Bir süre önce Bodrum’da çektirilen "derin devlet fotoğrafı"nın mesajı daha iyi anlaşılıyor şimdi… AKP iktidarı, ihtiyaç halinde nelere kalkışabileceğini, kimleri taşeron olarak kullanabileceğini gösteriyor.

Ama CHP, mesajı almamış gibi görünüyor. Parti sözcüsü, bunun, İçişleri Bakanı Soylu’ya, "Asıl iktidar bende" mesajı olduğunu söyledi dün… Tersine, Soylu’ya değil, Soylu’dan mesaj bu… O yüzden ciddiye alınması gerekiyordu. O yüzden, "Delinin attığı taşa cevap verilmez" diye geçiştirilmemeliydi; çünkü taşı attıran "deli" değildi.

Erdoğan devleti, CHP’yi sınıyor. Tehdit ve saldırı karşısında ne tavır alabileceğini test ediyor, ne kadar sindirebileceğini ölçüyor.

Türkiye genelinde 14 milyon oyu olan bir parti, daha önce devlet için kurşun sıkmış ve bu hizmeti nedeniyle bağışlanmış birinden gelen, iktidarın himayesinde yapıldığı apaçık bir tehdidi görmezden gelemez. "Türkiye’de hukuk bitmiştir" dedikten sonra "Hukuki yollara başvurduk, bekliyoruz" diye küçümseyemez. "Atatürk’e, İnönü’ye, Ecevit’e de yapılmıştı" deyip geçemez.

Evet, Atatürk’e de yapılmıştı, ama o, hakkında idam fermanı yazıldığında, Anadolu’ya geçip ulusu ayağa kaldırmıştı.

Evet, İnönü’ye de yapılmıştı, ama o, katıldığı cenaze töreninde tehdit edildiğinde, arka kapıdan kaçırılmayı reddedip saldırganların üstüne yürümüştü.

Evet, Ecevit’e de yapılmıştı ama o, "Mitingde silahlı saldırıya uğrayacaksın" uyarısı aldığında, "Ben meydanda olacağım. İsteyen gelsin" çağrısıyla tarihin en büyük mitinglerinden birini yapmıştı.

Bunlar sınav günleridir. Protesto tweet’i atmanın ve bitmiş yargıda adalet aramanın ötesinde, tabana güven, tehdit edene korku veren, kararlı tavır gerektirir.

 

Öne Çıkanlar