Cinsel suçlar için özel savcı görevlendirilecek

Cinsel suçlar için özel savcı görevlendirilecek
Adalet Bakanlığı'nın genelgesine göre cinsel suç dosyaları devredilemeyecek. Düzenlemeyle tıbbi ve hukuki işlemler, mağdurun tekrar muayene edilmesini engelleyecek şekilde yapılacak.

Artı Gerçek- Adalet Bakanlığı cinsel suçların soruşturulmasına ilişkin yeni bir genelde yayımladı.

NTV'de yer alan habere göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzasıyla yayımlanan genelgede, cinsel suçlara ilişkin yürütülen soruşturmalara dair önemli değişiklikler var.

ZORUNLU OLMADIKÇA DEVREDİLMEYECEK

Genelgeye göre; savcılar zorunlu olmadıkça dosyaları devredemeyecek ve benzer soruşturmalarda uzmanlaşacak.

Düzenlemeyle tıbbi ve hukuki işlemler, mağdurun tekrar muayene edilmesini engelleyecek şekilde yapılacak.

Mağdurların tekrar tekrar ifadesinin alınmasının da önüne geçilecek.

'MUAYENE TEKRARLARI TRAVMA NEDENİ'

Düzenlemeyi değerlendiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Rukiye Leyla Süren, mağdura olayı tekrar tekrar anlattırmanın travmaya neden olduğunu söyledi. Süren, "Görüşmenin sayısının açıkça genelgede belirtilmiş olması savcının değişmeyeceği aynı savcı ile sonuca gidileceği, bunlar iyi ayrıntılar" dedi.

Olaydan yıllar sonra yapılan muayene tekrarlarının da aynı şekilde travma nedeni olduğunu belirten Süren, "Genelgede bu konu da düzenlendiği takdirde şikayetler ortadan büyük oranda kalkacaktır" ifadelerini kullandı.

'OLUMLU SONUÇ VERMESİ İÇİN UYGULAMANIN SIKI TAKİP EDİLMESİ GEREKİYOR'

Hukukçulara göre genelgenin olumlu sonuç vermesi için uygulamaların sıkı takip edilmesi gerekiyor. Genelge yayımlamanın sorunu çözmeyeceğinin altını çizen Süren, şöyle konuştu:

"Adli birimlerde, tıp birimlerinde, savcılıkta mahkemelerde genelgelerin değişikliklerinin özellikle karakolda kadınla ilk yüz yüze gelen polislerde bu genelgenin kabullenişin olması gerekiyor, hakimlerin bu genelgeye sahip çıkması gerekiyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar