Çocukları göçük altında kalan aile gözaltına alındı

Çocukları göçük altında kalan aile gözaltına alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Aralık 2019 17:42
A+ A-
Şırnak'taki kömür ocağında göçük altında kalan işçi Hasan İnal'ın ailesinin yanı sıra, kanser hastası 70 yaşndaki bir kişi ve 18 yaşından küçük 3 çocuğun da gözaltına alındığı öğrenildi.

Siirt'in Pervari ilçesi Doğan Köyü'ne bağlı Karamık mezrasına düzenlenen baskında, aralarından göçük altında kalan işçi Hasan İnal'ın anne ve kardeşinin de olduğu 19 kişi gözaltına alındı. 
 
Pervari'deki Karamık (Umyanis) mezrasına dün askerler tarafından baskın düzenlendi. Evlerde yapılan aramaların ardından "Örgüt propagandası yapmak" ve "Örgüte eleman kazandırmak" iddiasıyla kanser hastası 70 yaşındaki Ahmet Tunç'un da aralarında olduğu 19 kişi gözaltına alındı. Tunç'un, savcılık görüşmeleri sonrası serbest bırakıldığı öğrenildi. 
 
Gözaltında bulunanların isimleri öğrenilmezken, Şırnak'taki kömür ocağında meydana gelen göçük altında kalan işçi Hasan İnal'ın annesi Sarya İnal ile kardeşi Mirza İnal'ın da gözaltında olduğu belirtildi. Avukatların, Sarya ve Mirza İnal’ın serbest bırakılması için savcılıkla görüşeceği kaydedildi. 
 
18 KİŞİDEN 3’Ü ÇOCUK
 
Mezra sakinlerinin büyük çoğunluğunun gözaltında olduğu için çocuklar ile küçük ve büyük baş hayvanların sahipsiz kaldığı belirtildi. Gözaltına alınanlardan Ahmet Batıbey (15), Leyla Batıbey ve Diyar Tunç’un çocuk olduğu ifade edilirken, gözaltına alınanlar arasında Hazal Külter, Kasım Külter, Sadık Tekne, Zeynep Tekne, Mustafa Kapar, Emine Kapar, Salih Tunç, Sadık Kaplan, Serhat Kapar, Kadriye Kapar da bulunuyor. 
 
‘ÇOCUKLAR SAHİPSİZ KALDI’
 
Anne ve babası da gözaltında bulunan Sadık Külter, köyün büyük çoğunluğunun gözaltında olduğunu ifade ederek, köyde çocuklar ve engelli yurttaşlarla birlikte hayvanların sahipsiz kaldığını söyledi.

Gözaltıların haksız olduğunu ifade eden Külter, ailesiyle birlikte tüm gözaltıların serbest bırakılmasını talep etti. (MA)