Cumartesi Anneleri belgeseline hakaret gibi yasak gerekçesi

Cumartesi Anneleri belgeseline hakaret gibi yasak gerekçesi
Tunceli Valiliği tarafından Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde gösterilmek istenen Cumartesi Anneleri belgeselinin gösterimi 'genel ahlakın korunması' gerekçesiyle yasaklandı.

Tunceli Valiliği, Cumartesi Anneleri'nin kayıp yakınları için verdikleri mücadeleyi anlatan 'Cumartesi Anneleri' belgeselinin Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde gösterimini yasakladı.

Valilik, LGBT Kavram Atölyesi etkinliğini de yasakladı. Valilik, 2 etkinliği, "Genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacı" ile yasakladığını açıkladı.

YASAKLAMA GEREKÇESİ: GENEL AHLAKIN KORUNMASI

Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kamu esenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi genel sağlığın ve ahlakın vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla 2911 sayılı Kanun'un 17. Maddesinde belirtilen vali ve kaymakam milli güvenlik kamu düzeni suç işlenmesinin önlenmesi , genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacı ile belirli bir toplantıyı bir aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir hükmü ve 5442 sayılı il idaresi kanunun 11/C maddesi doğrultusunda suç işlenmesinin önlenmesi, kamu güvenliğinin, kamu düzenin, genel sağlığın veya ahlakın yada başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacı ile sınırlama getirebileceği hükmüne bağlanmıştır. Bu kapsamda her türlü Cumartesi Anneleri ve LGBTİ eylemleri yasaklanması uygundur." (M.A)

Öne Çıkanlar