Gözaltına alınan Cumartesi Anneleri/İnsanları serbest: Sesimiz, zorbalığa itirazdır

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isterken gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve haber takibi yapan PİRHA muhabiri Dilan Şimşek, serbest bırakıldı. Yapılan paylaşımda "Sesimiz insanın zulme, zorbalığa karşı itirazıdır, susmayacağız" denildi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri 955’üncü hafta eylemleri de polis tarafından engellendi.

Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, AYM’nin “ihlal” kararı ardından 15'inci haftada Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Burada Cumartesi Anneleri ve hak savunucularını engelleyen polis hak savunucularını gözaltına aldı.

GAZETECİLERE MÜDAHALE

Polis Cumartesi Anneleri eylemini takip eden gazetecilere de müdahale etti. Pirha muhabiri Dilan Şimşek yerde sürüklenerek gözaltına alındı. Şimşek, önceki hafta da darbedilmişti.

BESNA TOSUN ALANA ÜZERİNDE MURAT YILDIZ’IN FOTOĞRAFININ OLDUĞU TİŞÖRTLE GELDİ

whatsapp-image-2023-07-15-at-11-49-25.jpeg

Geçtiğimiz hafta Hanife Yıldız’ın gözaltında kaybedilen oğlu Murat Yıldız’ın fotoğrafının polis tarafından yırtılması üzerine Cumartesi Anneleri/Insanları’ndan Besna Tosun alana üzerinde Murat Yıldız’ın fotoğrafının olduğu tişörtle geldi.

'HUKUKU VE İNSAN HAKLARINI REFERANS ALMAYA DEVAM EDİYORUZ'

Cumartesi Anneleri’nin eylemine yapılan müdahale sonrası konuya ilişkin insan hakları savunucuları, İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. “Galatasaray Meydanı bizimdir. Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın” pankartının asıldığı toplantıda konuşan İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Zeynep Yıldız, iktidarın 25 Ağustos 2018 tarihinden bu yana Cumartesi Annelerini hedef aldığını belirterek, Galatasaray Meydanı’nın hukuksuz bir biçimde yasaklandığına dikkat çekti.


‘İKTİDAR AYM KARARINI İHLAL EDİYOR’

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bu engellemeyi “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının” ihlali olarak karara bağladığını hatırlatan Yıldız, iktidarın ise AYM’nin kararını yok sayarak Galatasaray Meydanı’nı 15 haftadır polis şiddeti ile engellemeye devam ettiğine işaret etti. Yıldız, “Her Cumartesi İstanbul’un kalbindeki İstiklal Caddesi polis tarafından işgal ediliyor. Bulunduğumuz yerde polis kalkanları ile ablukaya alınıyoruz. Polis ‘dağılın’ anonsu yaparken etrafımızdaki ablukaya yeni ablukalar ekleniyor. 3-5 dakika içinde gözaltına alınıyor ve yasal bir gerekçe olmaksızın kelepçeleniyoruz. Hukuku, yasaları hatırlatan avukatlarımız kötü muamele ve işkenceye maruz kalıyor. 7-8 saat havalandırması olmayan gözaltı araçlarında bekletiliyoruz. Serbest bırakılırken de İstanbul’un en uzak noktalarındaki farklı hastanelere gruplar halinde götürülüyoruz. Kısacası her Cumartesi İstiklal Caddesi bir işkence mekanına dönüşüyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın göreve gelmesinin hemen ardından “Temel referansımız hukuk ve insan haklarıdır. Bundan taviz verilmeyecektir” sözlerini hatırlatan Yıldız, “AYM kararlarına uymamak, Anayasa’nın kasten ihlali anlamına gelir ve suç teşkil eder. Topluma verdiğiniz sözü tutun. Barışçıl toplanma hakkımızı ve insan hakları savunuculuğu faaliyetimizi kaymakamlık ve kolluk eliyle engellemeye son verin” diyerek iktidarın AYM kararına uyması çağrısında bulundu.

Gözaltına alınan Hanife Yıldız, İrfan Bilgin, Mikail Kırbayır, Besna Tosun, Ali Tosun, Hasan Karakoç, Gülseren Yoleri, İsmail Yücel, Davut Arslan, Cihan Kaplan, Cüneyt Yılmaz, Maside Ocak, Leman Yurtsever, Hatice Onaran ve Dilan Şimşek'in de olduğu kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Cumartesi Anneleri hesabından yapılan paylaşımda, "Sesimiz insanın zulme, zorbalığa karşı itirazıdır, susmayacağız" denildi

NE OLMUŞTU?

AYM Cumartesi Anneleri/ İnsanları’nın barışçıl eylemlerine yönelik polis saldırısına bir hak ihlali kararı daha vermişti. Kararı Beyoğlu Kaymakamlığı’na da ileten AYM’nin kararı uygulanmazken Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’na çıkması hâlâ engelleniyor.

Hanife Yıldız gözaltında kaybedilen oğlu Murat Yıldız’ın fotoğrafı 954’üncü haftada polis tarafından yırtıldı. Ailelerin avukatlarından Murat Çelik, avukat olduğunu söylemesine rağmen işkence ile gözaltına alınırken alanda haber takibi yapmak isteyen gazeteciler ise polis tarafından darbedilmişti.

Öne Çıkanlar