Cumartesi Anneleri, Cemil Kırbayır'ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, Cemil Kırbayır'ın akıbetini sordu
Yayınlanma:
A+ A-
915'inci kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri 1980'de gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Cemil Kırbayır için adalet istedi. Tayip Erdoğan'ın 2011'de Berfo Ana'ya verdiği oğlunun akıbetinin ortaya çıkarılacağı sözü hatırlatıldı.

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin açığa çıkarılıp yargılanması talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 915'incisi online gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde 13 Eylül 1980 tarihinde Ardahan’ın Okçu Köyü’ndeki evinde gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Kars Eğitim Enstitüsü öğrencisi Cemil Kırbayır'ın akıbetini soruldu.

'BERFO ANNE'MİZE VERDİĞİNİ SÖZÜ TUTUN'

Açıklamada, Cumartesi Anneleri’nin 2011 yılında, dönemin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan ile Dolmabahçe Sarayı’nda görüşme hatırlatıldı. Görüşme sırasında 103 yaşında olan Berfo Kırbayır'ın, Erdoğan'a "ben ölmeden bana oğlumu bul" dedi ve Erdoğan'ın talimatıyla meclis araştırma komisyonu kurulmasını sağladığı belirtildi.

Açıklamada komisyon çalışmaları sonrasında suç duyurusunda bulunulmasına rağmen on yıl sürüncemede bırakılan dosyanın üzerinin kapatıldığı belirtildi.

Cumartesi Anneleri, açıklamalarının sonunda, kayıpları için adalet istemekten de Galatasaray Meydanı'nda toplanma iradelerinden de vazgeçmeyeceklerini vurguladı:

"Kaç yıl geçerse geçsin; Cemil Kırbayır için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 216 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz."

Öne Çıkanlar