Cumartesi Anneleri'ne destek vermişlerdi: Adana'da gözaltına alınan İHD üyeleri hakkında takipsizlik kararı

Cumartesi Anneleri'ne destek vermişlerdi: Adana'da gözaltına alınan İHD üyeleri hakkında takipsizlik kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumartesi Annelerine destek için düzenlenen eylemde Adana'da darp edilerek gözaltına alınan 18 İHD üyesi hakkında başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, "Mücadeleye devam edeceğiz, geri adım atmayacağız" dedi.

ADANA - Adana'da 5 Ağustos'ta Cumartesi Annelerine destek için basın açıklaması yapmak isteyen ve darp edilerek gözaltına alınan İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi üyeleri hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Artı Gerçek'e konuşan İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, “İnönü Parkı’nda yapmaya çalıştığımız basın açıklamaları valiliğin yasak kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Bizi hukuksuz bir şekilde darp ederek gözaltına aldılar. 5 Ağustos'taki eylemle ilgili savcı herhangi bir suç unsuru görmemiş ve takipsizlik kararı vermiş. 12 Ağustos'ta darp edilip, gözaltına alınmamız ile ilgili daha bir gelişme yok. Cumartesi Anneleri bugün yine ablukaya alındı. Biz yine onların sesi olmaya devam ediyoruz” dedi.

DESTEK EYLEMİ DERNEK BİNASINDA SÜRÜYOR

Cumartesi Anneleri'ne destek eylemlerini 19 Ağustos'tan bu yana dernek binasında sürdürdüklerini hatırlatan Ataş, "Cumartesi Annelerine zarar gelmemesi açısından durumu değerlendirip eylemi bina içerisine aldık. Çünkü kendilerinin talepleri bu işin siyasete bulaştırılmaması yönündeydi. Adana eyleminin de Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinin önüne geçmesi bizleri rahatsız edecekti" diye konuştu.

'POLİS 'BU EYLEMİ YAPTIRMAYACAĞIZ' DEDİ'

Ortadoğu'da savaş ve çatışmaların durdurulması için 20 Ekim'de BM'ye mektup göndermelerinin ve basın açıklaması yapmalarının da yasak kararı olmamasına karşın keyfi olarak engellenmeye çalışıldığını vurgulayan Ataş, "Polisler derneğe kadar geldiler ve ‘bu eylemi yaptırmayacağız’ dediler. ‘Valilik kararı yok biz bu şekilde uygun gördük’ dediler. Bunu da ‘gidip mahkemeye başvurup dava açabilirsiniz’ şeklinde ifadeler kullandılar. Akılları sıra bizi yönlendiriyorlar. Aslında ülkede hukukun geldiği noktayı özetleyen bir durum bu. Tabi mücadeleye devam edeceğiz. Sırf bunlar ‘yasaklıyoruz’ dedikleri için geri adım atmayacağız” dedi.

NE OLMUŞTU?

İHD Adana Şubesinin Cumartesi Anneleri'ne destek için düzenlediği basın açıklamaları 5 Ağustos'tan bu yana her hafta valilik tarafından yasaklanıyor. İnönü Parkı'nda 5 Ağustos'ta düzenlenen eylemde 18 kişi, 12 Ağustos'ta ise dördü avukat 39 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar