Danıştay Cerattepe'de Cengiz İnşaat'a izin verdi

Danıştay Cerattepe'de Cengiz İnşaat'a izin verdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 07:49
A+ A-
Yeşil Artvin Derneği Danıştay'ın kararı üzerine bir açıklama yaparak, "Cengiz şehrimizden gidene kadar mücadelemiz devam edecektir" dedi.

HABER MERKEZİ- Danıştay "Artvin’in yok oluşu ve insansızlaştırma projesi olan 'Cerattepe’de maden aramaya izin verdi.

Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde açılan Cerattepe davasında, Rize İdare Mahkemesinin "madencilik yapılabilir" yönündeki kararı Danıştay tarafından onandı.

Yeşil Artvin Derneği konu ile ilgili bir basın açıklaması yayınlayarak "Artvin Halkının 25 yıllık destansı Cerattepe savunması diğerlerinde olduğu gibi Cengiz şehrimizden gidene kadar devam edecektir" dedi.

Yeşil Artvin Derneğinin açıklaması şu şekilde:

Artvin’in Cerattepe mevkiinde yapılması planlanan madencilik faaliyeti için Danıştay kararını açıkladı. Artvin’in yok oluş ve insansızlaştırma projesi olan "Cerattepe’de madencilik projesine" karşı Derneğimiz öncülüğünde açılan en büyük çevre davasında Rize İdare Mahkemesi’nin "madencilik yapılabilir" yönündeki kararı ne yazık ki Danıştay tarafından onandı.

Çok mu şaşırdık! Tabii ki HAYIR… Ama en azından aynı Danıştay’ın 2009 ve 2015 yılında verdiği "Cerattepe’de Madencilik Yapılamaz" kararlarına dayanarak ÇED iptal kararı verebileceğini ümit etmiştik. Şaşırmadık, çünkü; şirketler lehine delik-deşik edilen Maden Kanunu ve ÇED Yönetmeliği, sürekli değiştirilen hakimler, Cengiz’in istediği şekilde karar verilene kadar tekrar edilen keşifler ile bilirkişi raporları ve Artvin İl genelinde OHAL’e ek olarak uygulanan adeta sıkıyönetim yasakları ile bu "kararın" geleceği belliydi.

CENGİZ GİDENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM

Ama bu mücadelenin burada bitmeyeceğini bizler gibi onlar da biliyor.. Bu kadar karşı güce ve Bizans oyununa karşı Artvin Halkının 25 yıllık destansı Cerattepe savunması diğerlerinde olduğu gibi Cengiz şehrimizden gidene kadar devam edecektir..

Danıştay’ın sadece bir-iki cümle ve herhangi bir gerekçe göstermeden vermiş olduğu bu yanlış kararı kamuoyuyla üzüntüyle paylaşıyor ve en yakın zamanda daha geniş bilgilendirmenin yapılacağını tüm Artvinlilere ve bizimle bu mücadelede yer alan güzel ülkemizin tüm çevre dostlarına duyuruyoruz.

Yeşil Artvin Derneği
5 Temmuz 2017