DASK'ın eksik ödemeleri için başvuru yapılabilecek: Depremzedeler hangi yolları izlemeli?

DASK'ın eksik ödemeleri için başvuru yapılabilecek: Depremzedeler hangi yolları izlemeli?
Yayınlanma:
A+ A-
DASK, az ve orta hasarlı konut sahiplerine ödemeleri, 25 Kasım 2022’de arttırılan poliçe üzerinden değil eski poliçe üzerinden yaptı. Sigorta Tahkim Komisyonu, ödemelerin yeni tarifeden artırılan limitler esas alınarak yapılması gerektiğine karar verdi.

Kadir DEVİR


ANKARA - 6 Şubat'ta meydana gelen ve 11 ilde yıkımla sonuçlanan Maraş depremleri sonrası geriye yüzbinlerce ağır, orta ve hafif hasarlı bina kaldı. Hasar karşında devreye giren Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK), az hasarlı konutlar için yüzde 15, orta hasarlılar için yüzde 50 oranında ödeme yaptı.

DASK’ın yaptığı eksik ödeme depremzedelerin mağdur olmasına yol açtı. Heyet’in kararı sonrasında depremzedeler hak kaybı için başvuru yapabilecek.

Ödemeler yapılsa da depremzedelerin bir kısmı ödemelerin birim başına olması gerekenin yarısı kadar olduğunu fark etti. Sigorta Tahkim Komisyonu Hakem Heyeti, açılan dava üzerine DASK’ın eksik ödeme yaptığını tespit ederek eksik ödemelerin kapatılması ve yeni tarifeden ödeme yapılmasına hükmetti.

DASK ESKİ TARİFEDEN ÖDEME YAPTI

Deprem sonrasın devreye giren DASK, hafif ve orta hasarlı konut ve iş yerleri için birim başına bin 508 lira ödeme yaptı. Ancak 25 Kasım 2022’de yayınlanan Resmi Gazete’de bu miktarın 3 bin 16 lira olacağı ifade edilmişti. Yapılan bu yanlış hesaplama sonucu avukatlar Sigorta Tahkim Komisyonu heyetine davayı dahil etti.

Sigorta Tahkim Komisyonu Hakem Heyeti, gelen davayı incelediğinde DASK’ın 25 Kasım 2022’de yayınlanan ve metrekare başına 3 bin 16 lira olan ödeme miktarı yerine, eski tarifeyi dikkate alarak birim başına bin 508 lira ödediği tespitinde bulundu.

Ödemenin eksik olduğuna hükmeden Heyet, birim başına ödemede esas alınacak miktarın 3 bin 16 lira olması gerektiğinin altını çizdi. Bu çerçevede azami teminat limiti de 320 bin liradan 640 bin liraya çıkarılması gerektiği hatırlatıldı.

Eksik ödeme alan depremzedelerin izleyebileceği yol haritasını avukat Cahit Aslan’a sorduk.

yeni-proje-16.jpg

Avukat Cahit Aslan

İLK AŞAMA EKSİK ÖDEMEMİNİN TESPİT EDİLMESİ

Hukukçular, DASK’ın eksik ödemeleri sonrasında milyonlarca depremzedenin yarı yarıya hak kaybına uğradığı konusunda hemfikir. Peki bu hak kaybı telefi edilecek mi?

Avukat ve arabulucu Cahit Aslan, bu konuda ilk olarak yurttaşların eksik ödeme alıp almadıklarını tespit etmeleri gerektiğini söylüyor. Aslan, ‘poliçe bedeli, daire yüz ölçümü ile metre kare başına düşen miktarın çarpılması sonucu elde edilmekte. DASK tarafından az hasarlılar için poliçe bedelinin yüzde 15’i, orta hasarlılar için ise poliçe bedelinin yüzde 50’si kadar ödeme yapılmakta. Ödenen miktarın hasarı karşılamadığını düşünen vatandaşlar eksper gönderilmesini talep edebilirler veya kendi belirledikleri bir eksper aracılığıyla rapor hazırlatmalı” uyarısında bulunuyor.

ÖNCE DASK BAŞVURU SONUÇ ÇIKMAZSA DAVA AÇMA

Depremzedelerin ödemelerin eksik yapıldığını belgelemeleri sonrasında izlemesi gereken ilk aşama ödemeyi eksik yapan kuruma, DASK’a başvuru yapmak. Avukat veya arabulucu üzerinden de yapılabilecek bu başvuruda depremzedeler DASK’tan eksik ödememin tamamlanmasını isteyecek. Peki DASK bu başvuruya olumlu yanıt vermezse veya arabuluculuktan sonuç çıkmazsa ne olacak?

Aslan, bu aşamada yurttaşların dava yoluyla tahkime gitmesi gerekeceğini ve ilgili komisyonun davaya bakarak ve gerekli ödeme konusunda bir karar alacağını ifade etti.

MÜLKÜNÜN HASARINI GİDEREN DE BAŞVURABİLİR

Depremin üzerinden dokuz ay geçti. Bazı depremzedeler, az veya orta hasarlı ev ve iş yerlerinin hasarlarını gidererek yeniden kullanmaya başladı. Ancak bu durum da, yurttaşların eksik ödeme almış olabileceği ihtimal dahilinde değerlendiriliyor.

Avukat Aslan, depremde hasar alan ve tadilatı gerçekleştirilen mülkler için de başvuru yapılabileceğini hatırlattı.

Aslan, "Daha önce hasar sebebiyle ödeme almış ve evindeki hasarı gidermiş olan vatandaşlar da DASK’a eksik ödeme için başvurabilirler. DASK tarafından hafif hasarlı konutlar için poliçe bedelinin yüzde 15’i kadar bir ödeme yapılması gerekiyor" hatırlatmasında bulundu.

Öne Çıkanlar