DEM Parti, Kürt Gazetecilik Günü'nü kutladı: '126 yıllık soluksuz hakikat mücadelesi'

DEM Parti, Kürt Gazetecilik Günü'nü kutladı: '126 yıllık soluksuz hakikat mücadelesi'
DEM Parti, Kürt Gazetecilik Günü olarak kutlanan Kürdistan Gazetesi'nin ilk sayısının çıkarılmasının yıldönümünü kutladı. Açıklamada, "126 yıldır binlerce Kürt gazeteci, hakikatin izinde ısrarla yürümüş, bu geleneği inatla sürdürmüştür" denildi.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Basın Yayın Propaganda Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Kürdistan Gazetesi'nin ilk sayısının çıkarılmasının yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

126 yıl önce Kurdistan Gazetesi ile serüvenin Mısır Kahire’de başladığı ve Kürt halkının aydınlanma, ulusal bilinç ve eşitlik ile özgürlük mücadelesinde önemli bir adım olduğun vurgulanan açıklamada, "Kürt basını ve entelektüel hayatında tarihsel bir dönüm noktası olan Kürdistan Gazetesi ne yazık ki sürgünde, imkansızlıklar içerisinde çıkarılmış, baskılara maruz kalmıştır. Sürgünde yayın hayatına başlamış olsa da Kürdistan hakikatinden beslenmiş ve Kürt halkının gerçeğini dile getirmiştir” denildi.

'126 YILDIR HAKİKATİN İZİNDE'

Açıklamada, “126 yıldır binlerce Kürt gazeteci; süren kesintisiz saldırılara, engellemelere, imha ve asimilasyon politikalarına rağmen Mîqdat Mîdhed Bedirxan’ın açtığı yolda, hakikatin izinde ısrarla yürümüş, bu geleneği inatla sürdürmüştür. Kürdistan Gazetesi bu anlamıyla bir gazete olmanın ötesinde inkara, imhaya, yok saymaya karşı 126 yıl önce Ortadoğu’da ışıldayan bir hakikatin adı olmuştur. Bu nedenle Kürt basın tarihi aynı zamanda bir mücadele ve direniş alanı olduğunu kanıtlamıştır ve aradan geçen bunca zamana, yapılan bunca saldırıya rağmen bu aydınlanma hareketi bütün bölgeyi etkisi altına alacak şekilde büyümüştür” ifadelerine yer verildi.

'KÜRT GAZETECİLERİN İNADI VE ISRARIYLA'

Kürt basın çalışanlarının 90’lı yılların karanlık günlerinde de Kürdistan Gazetesi'nin bıraktığı aydınlanma meşalesini kararlılıkla taşıdığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar belirtildi: “2000’li yıllarda siyasal ve düşünsel dönüşümün öncülüğünü yapmıştır. Kırımlar, katliamlar, baskılar ve temel insan hakları ihlalleri gibi karanlıkta bırakılmak istenen, unutturulmaya çalışılan birçok olay, Kürt gazetecilerin inadı ve ısrarıyla açığa çıkarılarak tarihe not düşülmüştür. Bu ısrar ve inadından dolayı baskı, işkence ve saldırıların hedefi olan Kürt gazeteciler gözaltına alınarak, tutuklanarak, sürgün edilerek hakikat mücadelesinden koparılmaya çalışılmıştır.

'BASKILAR ARTTI'

Kürt basını özellikle son 20 yılda, AKP hükümeti tarafından büyük bir baskı, sansür ve saldırı dalgasına maruz bırakılmış, 2016’dan sonra ilan edilen OHAL ve yayınlanan KHK’lerle Özgür Basının bütün kurumları gasp edilerek gazeteler, televizyon kanalları, dergiler, radyolar kapatılmıştır. Kürt basınına ve Kürt diline yönelik gerçekleşen saldırılar, tarihsel baskı ve saldırıların bir devamı olarak düşmanca sürdürülmüş ve bugün de bu saldırılar devam etmektedir. Öyle ki bu saldırılar 90’lı yıllarda imha saldırılarına dönüşmüş, günümüzde de Nagihan Akarsel gibi akademisyen ve gazetecilere yönelik katliamlar gerçekleştirilmiştir.

Başta Kürdistan Gazetesi’nin kurucusu olan Mîqdat Mîdhed Bedirxan olmak üzere, tüm Kürt basın emekçilerinin ve basın dünyasının Gazetecilik Günü kutlu olsun. Musa Anter, Gurbetelli Ersöz, Nagihan Akarsel, Hafız Akdemir, Hüseyin Deniz şahsında tüm basın şehitlerini saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Anıları, mücadele mirasları ve direnişleri önünde saygıyla eğiliyoruz.” (MA)

KÜRT GAZETECİLİK GÜNÜ

126 yıl önce bugün, tarihteki ilk Kürt gazetesi olan Kürdistan’ın ilk sayısı yayımlandı. 22 Nisan 1898'de Mısır'ın başkenti Kahire'de Miqdad Midhet Bedirxan tarafından çıkartılmaya başlanan Kürdistan Gazetesi, 4 sayfa halinde 1902'ye kadar toplam 31 sayı çıktı. Kürdistan Gazetesi’nin ilk sayısının yayımlandığı tarih, günümüzde “Kürt Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor.

Kürdistan Gazetesi’nin ilk 5 sayısını Kahire’de çıkaran Miqdad Midhet Bedirxan’ın hayatını kaybetmesinden sonra gazetenin sorumluluğunu kardeşi Abdurrahman Bedirxan üstlendi.

Gazetenin 6-19 sayıları Cenevre’de, 20-23 sayıları Londra’da, 24-29 sayıları Folkestone’da, 30-31 sayıları da Cenevre’de basıldı.

21 Nisan 2021 tarihinde Kürdistan Parlamentosunda düzenlenen oturumda, “22 Nisan” Kürt Gazeteciler Günü olarak kabul edildi.

Öne Çıkanlar