Demirtaş'tan İmamoğlu mesajı: Üzgünüm ama sarı öküzü vermeyecektiniz

Demirtaş'tan İmamoğlu mesajı: Üzgünüm ama sarı öküzü vermeyecektiniz
Yayınlanma:
A+ A-
Selahattin Demirtaş, 'Sarı öküz' fıkrasına gönderme yaparak, Ekrem İmamoğlu'a verilen cezaya dair mesaj paylaştı. Kendisine ve Selçuk Mızraklı'ya verilen cezaların hızla onandığını hatırlatan Demirtaş, "Üzgünüm ama sarı öküzü vermeyecektiniz" dedi.

Artı Gerçek - Edirne Cezaevi'nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na siyasi yasak getiren hapis cezası kararına ilişkin mesaj paylaştı.

Demirtaş, kendisinin ve beraber tutuklu bulundukları Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı'ya verilen cezaların hızlıca onandığını hatırlattı. Twitter paylaşımında "Sarı öküz" fıkrasına gönderme yapan Demirtaş, "Bana verilen ceza üst mahkemede, Saray'ın açık talimatıyla 41 günde, Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı'ya verilen ceza ise 35 günde onaylandı. Üzgünüm ama sarı öküzü vermeyecektiniz. Yine de geç değil. Şimdi hep birlikte direnme ve hep birlikte kazanma zamanıdır" dedi.

Sarı öküz fıkrası:

Ormanda aslanlar toplanmış. arada bir saldırmayı denedikleri ama bir türlü, içlerinden birini ele geçirmeyi başaramadıkları öküz sürüsü için bir çare düşünmeye başlamışlar. zira içlerinden birini yemezlerse açlıktan öleceklermiş.

Bir tanesi uyanıklık yaparak ökzülere beyaz bayrakla gitmiş ve bir teklifte bulunmuş:

- Saygıdeğer öküz arkadaşlar! biz aslında kötü niyetli değiliz de, şu sarı olan öküz arkadaş çok gözümüze batıyor, size ondan saldırıyoruz. eğer onu bize verirseniz, hepimiz rahat ederiz, sizi de rahat bırakırız.

Tartışmalar, görüşmeler derken öküzler kabul etmişler ve sarı öküzü ne yazık ki feda etmişler.

Bir süre huzur içinde yaşamışlar ama aslanlar acıkınca yine gelmişler:

- Aslında sizinle derdimiz yok da, şu kuyruğu uzun olanınız bizi rahatsız ediyor. verin, kurtulun...

Oküzler buna da razı olmuş. aslanlar birkaç günde bir "şu şişmanı verin", "şu arkadaki iri olanı verin" diye diye öküz nüfusunu epey azaltmışlar. tabi bu arada da iyice semirmişler. bir gün işler "hanginzi seçersek vereceksiniz. itiraz istemiyoruz"a kadar gelmiş.

Sürünün liderleri oturmuş düşünmeye başlamış. bir tanesi sormuş:

- Biz neden bu hale geldik? bu savaşı neden kaybettik?
İçlerinden biri yanıtlamış:

- Biz bu savaşı sarı öküzü verdiğimizde kaybettik. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar