Emek ve Özgürlük İttifakı: İmamoğlu kararı hukuki değil

Emek ve Özgürlük İttifakı: İmamoğlu kararı hukuki değil
Emek ve Özgürlük İttifakı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen karara tepki gösterdi: "Karar hukuki değil, siyasi bir karardır."

Artı Gerçek - Emek ve Özgür İttifakı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na siyaset yasağı getiren mahkeme kararının 'siyasi' olduğunu ve kabul etmediklerini açıkladı.

HDP, TİP, EMEP, TÖP, EHP ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF)’dan oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı'nın açıklamasında, kararın, HDP’li belediyelere dönük halk iradesi gaspının, dokunulmazlıkların kaldırılarak milletvekilliklerin düşürülmesinin, grev yasaklarının, TİS’lere müdahalenin, aydınlara, gazetecilere sendikacılara, sanatçılara, siyasi muhaliflere baskının devamı olduğu ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Belediyelere dönük kayyım darbeleri yapıldığında bunun halk iradesini yok saymak olduğunu ve halkın seçme ve seçilme hakkına müdahale olduğunu, bütün muhalefetin duyarlı olması ve ortak bir tutum geliştirmesi gerektiğini belirtmiştik. Belediyelerden üniversitelere kadar birçok alandan yaygınlaştırılan kayyım rejiminin tüm ülkeyi esir alma riskini vurgulamıştık. Bu yasak kararı kayyım rejiminin geldiği boyutu gözler önüne sermektedir. Açıktır ki kayyımlar, baskı ve yasaklar iktidarın siyasi muhaliflere karşı kullandığı bir yargı sopasıdır."

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

İktidarın seçim hesapları uğruna milyonlarca yurttaşın oyları ile seçilmiş bir belediye başkanından siyasi intikam almaya çalıştığı ifade edilen açılamada, “Emek ve Özgürlük İttifakı olarak; bütün demokrasi güçlerini, siyasi bir hamle olan bu karara karşı ortak tutum göstermeye çağırıyoruz. İttifak açıklamasında “Bu hukuksuz kararı kınıyor, halkın iradesine sahip çıkmak için halkın ortak mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar