İmamoğlu'na Avrupa'nın 12 büyük kentinin belediye başkanından destek

İmamoğlu'na Avrupa'nın 12 büyük kentinin belediye başkanından destek
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa'nın 12 büyük kentinin belediye başkanları, YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle siyasi yasak ve 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na destek açıklaması yaptı. Açıklamada cezanın siyasi olduğu vurgulandı.

Artı Gerçek- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na siyaset yasağı getiren mahkeme kararının ardından Avrupa'nın 12 büyük kentinin belediye başkanı ortak açıklama yaparak CHP'li siyasetçiye destek açıklaması yaptı.

Floransa, Varşova, Barselona, Leipzig, Ghent, Braga, Talinn, Nantes, Oslo, Rotterdam, Stokholm ve Viyana kentlerinin belediye başkanlarından oluşan "Eurocities İcra Kurulu'ndan yapılan açıklamada "Görevdeki cumhurbaşkanının siyasi rakibine karşı Türk mahkemelerinde alınan kovuşturma kararı, demokrasi adına bir lekedir ve Türkiye'yi iyi yönetişim açısından yıllar geriye götürme riski taşıyor" dendi.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNMAK HER ZAMANKİNDEN ÖNEMLİ'

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na güçlü desteğimizi paylaşmak isteriz. Davranışının yargılanması, muhalefetin bir üyesine yönelik siyasi amaçlı bir saldırıdan başka bir şey değildi. Biz de yerel olarak seçilmiş temsilciler olarak, açıklık ve işbirliği ruhunun tüm üye şehirler tarafından paylaşıldığı ağımızda uzun süredir aktif olan, demokratik olarak seçilmiş bir belediye başkanına karşı Türk yetkililerin şu anda aldığı kararları endişeyle izliyoruz.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul'a gittiğimiz ve onu şehirlerimizde kabul ettiğimiz için çoğumuz tarafından iyi bilinir. Covid-19 salgınının en yoğun olduğu dönemde bile, artan kentsel eşitsizliklerle mücadele konusunda faydalı paylaşımlar paylaştık. Ve bu verimli şehirler arası bağları derinleştirmeye bağlı kalmayı sürdürdük.

Demokrasi ve hukukun üstünlüğü birçok yerde saldırı altındayken, bağımsız ve tarafsız kurumların yanı sıra ifade özgürlüğünü savunmak her zamankinden daha önemli. Belediye başkanları olarak, halka en yakın hükümet düzeyini temsil ediyoruz ve hükümetin diğer araçları tarafından baltalanmaması gereken bu ilkelerin korunmasında oynadığımız önemli bir role sahibiz.

Görevdeki cumhurbaşkanının siyasi rakibine karşı Türk mahkemelerinde alınan kovuşturma kararı, demokrasi adına bir lekedir ve Türkiye'yi iyi yönetişim açısından yıllar geriye götürme riski taşıyor."

FLORANSA BELEDİYE BAŞKANI: DEMOKRASİ VE HUKUK DEVLETİ AÇISINDAN KABUL EDİLEMEZ

İmamoğlu'na verilen hapis cezasını duyunca Floransa'dan konuşan Eurocities Başkanı ve Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella da, “İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun başına gelenler şok edici, demokrasi ve hukuk devleti açısından kabul edilemez. Meslektaşım ve dostum belediye başkanıyla ve onu demokratik yollardan seçen geniş camiayla dayanışmamı ifade ediyorum çünkü bu ceza onun bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde serbestçe aday olmasını engellemeyi amaçlayan siyasi bir niteliğe sahip" dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine “aahmak” diyerek hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması dün Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti, İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve kesinleşmesi durumunda da siyaset yasağı getirdi.

İmamoğlu’nun avukatları dava boyunca "Ahmak" ifadesinin YSK üyelerine değil İçişleri Bakanı Soylu'ya yönelik olduğuna dair görüş belirtti. Avukatlar savunmalarında hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığını, "Ahmak" sözünün muhatabının, İmamoğlu için "Ahmak" diyen İçişleri Süleyman Soylu olduğunu söyledi.

İmamoğlu, verilen cezanın ardından yaptığı ilk açıklamada, "Halkın verdiği yetkiyi bir avuç insan alamaz. Mücadelemiz daha güçlü başlıyor" dedi. Dün İstanbullular Saraçhane önünde “İrademize sahip çıkıyoruz” diyerek toplanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar