Deprem soruşturmalarında tutuklananların sayısı 298'e yükseldi

Deprem soruşturmalarında tutuklananların sayısı 298'e yükseldi
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş merkezli depremlerden etkilenen illerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili soruşturmalarda tutuklananların sayısının 298' yükseldi. Tutuklananların arasında müteahhitler, yapı sorumluları, yapı sahipleri yer alıyor

Artı Gerçek - Maraş ve Hatay merkezli depremlerde yıkılan ya da üzerinde imara aykırı değişiklik yapıldığı öne sürülen binalarla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Soruşturmalar kapsamında 298 kişi tutuklandı.

Başsavcılıklarca resen başlatılan soruşturmalarda yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili sorumluluğu bulunan 1325 şüpheli saptandı.

Soruşturmalar kapsamında 104'ü müteahhit, 161'i yapı sorumlusu, 15'i yapı sahibi ve 18'i binada değişiklik yapan olmak üzere 298 şüpheli tutuklandı.

86'sı müteahhit, 280'i yapı sorumlusu, 52'si yapı sahibi ve 31'i binada değişiklik yapan olmak üzere 449 kişi hakkında da adli kontrole hükmedildi.

ŞÜPHELİLERDEN 58'İ HAYATTA DEĞİL

Ayrıca 305 şüpheli hakkında yakalama kararı, 91 kişi hakkında da gözaltı talimatı verildi. Yapılan incelemelerde dört kişinin yurt dışında, şüphelilerden 58'inin hayatta olmadığı tespit edildi.

Başsavcılıkların talimatıyla halen iki kişi gözaltında bulunurken, 118 kişi ifadesinin ardından serbest bırakıldı. (AA)

Öne Çıkanlar