Gölyaka'da 2 bin 300 kişiye bir toplanma alanı düşüyor

Gölyaka'da 2 bin 300 kişiye bir toplanma alanı düşüyor
Düzce Gölyaka’da yaşanan 6.0 şiddetindeki depremin ardından şehirdeki afet ve acil durum toplanma alanları gündeme geldi.1999 yılında iki büyük depremle yıkılan Düzce merkezde 91, Gölyaka’da ise sadece 9 adet toplanma alanı bulunuyor.

Artı Gerçek- Düzce Gölyaka’da dün gece yarısından sonra 6.0 şiddetinde deprem meydana geldi. Çevre illerde de hissedilen deprem nedeniyle yurttaşlar geceyi sokakta geçirdi. Bazı binalarda hasara da neden olan son deprem, benzer afetlerde büyük önem taşıyan acil toplanma alanlarını bir kez daha gündeme getirdi.

Gölyaka'nın bağlı olduğu ve 1999'da 845 kişinin öldüğü depremin meydana geldiği 400 bin nüfuslu Düzce'de toplam 91 toplanma alanı bulunuyor. Yani yaklaşık olarak 4 bin 400 kişiye bir toplanma alanı düşüyor. Son depremin merkez üssü olan 21 bin nüfuslu Gölyaka'da ise 9 toplanma alanı belirlendi. Bu da ortalama olarak 2 bin 300 kişiye bir alanın belirlendiği anlamına geliyor.

Belirlenen acil toplanma alanları okullar, pazar yerleri, parklar, AVM otoparkı, camiler, valilik bahçesi, gençlik merkezi ve Düzce Otobüs Terminali’nden oluşuyor.

GÖLYAKA'DA TOPLANMA ALANLARI

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı resmi sitesinde yer alan Gölyaka ilçesindeki deprem toplanma alanları şöyle:

Beyköy Pazar Alanı, Beyköy Ortaokulu, Söğütlü Toplanma Alanı, Cumayeri Ortaokulu, Pakmaya Nimet Pısak İlkokulu, Çok programlı Lise, Mehmet Metin İlkokulu, Osmaniye Mahallesi alan 2 ve İdari bina Akçakoca.

Vatandaşlar kendi yaşadıkları yerlerdeki afet ve acil durum toplanma alanlarını e-devlet üzerinden öğrenebiliyor.

ALAN BÜYÜKLÜĞÜ VE ULAŞILABİLİRLİK ÖNEMLİ İKİ FAKTÖR

Yaşanan afetlerde güvenli bölge olarak kabul edilen acil toplanma yerlerinin vatandaşlar tarafından bilinmesi büyük önem taşıyor. Uluslararası standartlara göre ortalama olarak toplanma alanlarının kişi başına bir buçuk metrekare yer ayırması gerekiyor. Toplanma alanlarının sayısı kadar büyüklüğü ve acil durumlarda erişilebilirliği büyük önem taşıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar