Doğan Hatun'dan Yeni Şafak'a yanıt : Ancak halkın yanında diz çökeriz

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Doğan Hatun kendilerini hedef gösteren Yeni Şafak Gazetesi'ne yanıt verdi: Belediyemizi kriminalleştirerek kayyım hazırlığı olduğunu biliyoruz. Diz çökmemizi bekliyorsunuz ancak biz sadece halkın yanında çökeriz.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, belediye önünde düzenledikleri açıklamayla kendilerini hedef gösteren Yeni Şafak gazetesinde çıkan haberlere yanıt verdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen açıklamaya eşbaşkanlara, belediye meclis üyeleri ve ilçe belediye eşbaşkanları katıldı.

'HALKIN İRADESİYLE SEÇİLDİK'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Doğan Hatun, "Hepimizin malumu, biliyorsunuz 31 Mart 2024'te bir yerel seçim gerçekleşti ve 81 il bağlı ilçeler bağlı beldeler her yerde her halk kendi adayını seçti. Biz Diyarbakır'dan, halkın iradesiyle seçilen herkese saygı duyduğumuzu, başarılar dileklerimizi iletiyoruz. Yalnız şunu da bekliyoruz. 81 ilde bütün belediyeler halkın iradesiyle seçildiyse herkes şunu bilsin ki bizler de ve diğer belediye eş başkanlarımız da halkın iradesiyle seçildi. Kimse gökten inmedi. Bir yerden atanan memurlar değil. Yüzde 100 halkın iradesiyle seçilmiş belediye eşbaşkanlarıyız, meclis üyeleriz" dedi.

'TEK GÖREVİMİZ HALKA HİZMET ETMEK'

Van Büyükşehir Belediyesine kayyım atama girişimine değinen Hatun şöyle konuştu:

"Seçimin hemen ertesi günü Van'da herkesin şahit olduğu bir kayyım atama girişiminde bulunuldu. Halkın iradesi, seçimler nasıl tecelli ettiyse yine seçimden sonra da halkın iradesiyle kendi iradesine sahip çıkma süreci yaşandı ve halkın iradesi tekrar tecelli etti. Halkın iradesiyle seçilen her belediye başkanımızdır, her meclis üyelerimizin bir tek görevi vardır. Birinci öncelikli olarak bu halkın vergileriyle belediyeye gelen bütçeyi korumak ve bu korunan bütçeyi halkın bütün hizmetlerine sunmak. Bunun takipçisi olmak, bunun birer emekçisi olmak. Partimiz de bize bu görevi vermiştir. Başka hiçbir görevimiz yoktur. Ancak ve ancak sadece ve sadece halka hizmet üretebileceğimiz bir görevdeyiz. Herkes bunu böyle bilsin" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-06-11-saat-15-52-10-50538495.jpg

HAKKARİ'YE KAYYIM TEPKİSİ: 'YAPTIĞINIZ ANAYASAL SUÇ'

Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına ve eşbaşkan Mehmet Sıddık Akış'ın tutuklanmasına tepki gösteren Hatun sözlerine şöyle devam etti:

"Hakkari Belediye Eşbaşkanımız Van'da ikamet ettiği evde gözaltına alınıp, birkaç saat sonrasında ise daha hakim karşısına çıkmadan, ifadesi alınmadan belki de daha karakola yetişmeden Hakkari Belediyesi'ne kayyım atandı. Bu ülkenin anayasası her bir birey için geçerlidir. Her bir birey mahkeme karşısında ceza almadığı sürece masumiyet karinesi gereği suçsuzdur. Hiçbir mahkeme yapılmaksızın belediyemize kayyım atanmasını kınıyor ve İçişleri Bakanlığı'na da buradan çağrıda bulunuyoruz; Yaptığınız anayasal bir suçtur. Lütfen geri adım atın ve bu suçtan vazgeçin. Adalet diye kurulan kavram sadece bazıları için geçerli değildir, herkes için geçerlidir. Anayasa, mahkemeler sadece bazı insanların hukuk sorunlarını çözmek için geçerli değildir, bu ülkede yaşayan herkes için geçerlidir ve herkes için adil bir şekilde uygulanmalıdır. Belediyeler halkın iradesiyle seçildi. Halk kimi istiyorsa onu tercih eder. Hiçbirimizin, hiçbir siyasi partinin buna karşı çıkma lüksü yoktur. Bu anlamda hiçbir bakanlığın da buraya kayyım atama girişimini doğru bulmuyoruz. Bu halkın iradesine karşı bir saygısızlıktır. Ve halkı kin ve öfkeden başka hiçbir şeye teşvik etmeyecektir" dedi.

'GÖNDERİN SAYIŞTAY DENETÇİLERİNİ KAYYIMLARIN NE YAPTIĞINI GÖRÜN'

Belediyelerin iki dönem kayyım tarafından yönetildiğini belirten Hatun, Sayıştay denetçilerinin belediyelere gönderilmesini istedi ve şöyle konuştu:

"Sizden sadece bir tek şey rica ediyoruz. Sayıştay denetçilerini gönderin. Kayyımların ne hizmet yaptığı hepsi belgeleriyle mevcut. Peyderpey biz de ortaya çıkarttıklarımızı kamuoyuna bildiriyoruz. Kayyım burada bu halkın hizmetine sunulması gereken bütçeyi sadece ve sadece kendi yandaşlarına ve ithal bürokratlarına üçer beşer maaşla ve bütçesi olan başka kurumlara yapı yapmakla görevlendirilmiş. Yani halkın hiçbir sorunu çözülmemiş. Sadece Diyarbakır'ı örnek gösterirsek 1500'den fazla köyümüz var. 8 yıl boyunca hiçbirinin ne içme suyu ne yolları ne altyapısına bir hizmet götürülmemiş. Bu belediyenin bütçeleri halk için Kayyım uygulaması sadece halkı terbiye etme aracına dönüşüyor. Sizlere nasıl raporlar veriyorlar bilmiyoruz ama kayyım burada işkence ve zulümden başka bir şey yapmıyor. Sizin raporlarınız bunun aslı gösteriyorsa Sayıştayın raportörlerini, müfettişlerini bütün belediyelerimize gönderin, kayyım atanan belediyelere gönderin, kayınların ne iş yaptığını öğrenmiş olursunuz. Müfettiş göndermeyecekseniz bize resmi bir yazı yazın. Biz size kayın pratiklerini resmi yazıyla, üst yazıyla göndeririz. Kamuoyuna açıklıyoruz zaten"

YENİ ŞAFAK'A: BELEDİYEYİ KRİMİNALLEŞTİREREK KAYYIM HAZIRLIĞI YAPIYORLAR

Yeni Şafak gazetesinin belediyeyi hedef alan haberlerine de Hatun şu yanıtı verdi:

"Biz bunun tanımının ne olduğunuzu biliyoruz. Belediyemizi kriminalleştirerek, zan altında bırakarak, aklanmış bütün arkadaşlarımız zan altına bırakarak bir kayyım hazırlığı olduğunu biliyoruz. Böyle bir kaygınız varsa kapılarımız açık müfettişlere. Atanan neredeyse bir bütün bürokratlarımız, daire başkanlarımız yıllardır bu belediyede hizmet üretiyorlar. Elbette ki bizim böyle bir hakkımız var ve kullandık. Her yönetim kendi kadrosuyla çalışmak ister. Bu bizim en doğal hakkımız ve hakkımızı yerine getirdik. Kayyım döneminde gelen hiçbir bürokratlar çalışmak istemedik Çünkü o bürokratlar bütün kayyım sürecindeki usulsüz işlerin birer mimarı mühendisi. Partimizin, bir programı, perspektifi, paradigması var. Seçim süreçlerinde halkımıza vermiş olduğumuz sözlerimiz var. Kendi programımızı hissedecek diye bir söz verdik bu halka. Biz bu halka verdiğimiz sözü yerine getirmek istiyoruz ve doğalında kendi kadrolarımızla yerine getirmek istiyoruz. Belediyeler bir ekip işidir, herkes bunu bilir. Dünyanın her yerinde belediyesi olan her yer ekiplerle yönetilir. Sadece belediye başkanları ile değil. Belediye başkanı tek başına biz kenti yönetemez. Herkes bunu biliyor. Hele Amed gibi büyük şehir belediyesinde tek başına 24 daire başkanının olduğu bir büyüklükte bir belediyeyi iki eşbaşkanın tek başına yönetmesi imkansızdır. Belediye kanunu da buna aykırıdır. Belediye mevzuatı da buna aykırıdır. Bu alanda bir genel genel sekreter, genel sekreter yardımcıları, daire başkanlıkları, müdürlüklerle birlikte bir atama süreci olması gerekiyor. Yeniden mevzuat konuşmamız gerekiyorsa eğer İçişleri Bakanı belediye mevzuatlarını yenilememiz gerekiyorsa yarın hep beraber oturalım, belediye mevzuatlarını değiştirelim. Bu halk bizim programımızı beğendiği için bizlere oy verdi. Bizim onlara verdiğimiz sözlere inandıkları için bizlere oy verdi. Sizler kayması atayasınız diye değil. Herhangi bir suç teşkil edecek bir sorun varsa cumhuriyet başsavcıları görevlidir, yetkilidir. Çağırır ilgili arkadaşı, belediye başkanını hakkınızda böyle bir soruşturma var. Bu ülkenin nezaket kuralları da vardır hatırlatırız. Bu ülkenin nezaket kuralları da var hatırlatırız. Halkın iradesine seçilmiş insanların sabahın köründe ev baskınlarıyla almak hangi nezakete uyuyor biz merak ediyoruz"

'ANCAK VE ANCAK HALKIN YANINDA DİZ ÇÖZERİZ'

Yeni Şafak Gazetesi hakkında savcılığa ve Basın Konseyi'ne suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Hatun, "Bizim diz çökmemizi bekliyorsunuz biliyoruz. Bizi halk seçti. Ancak ve ancak sadece halkın yanında biz çökeriz. Bizi halk seçti. İlgili gazeteye, gazetenin ilgili yazarına Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla suç duyurusunda bulunduk daire başkanlarımızla birlikte. Basın Konseyinde suç duyurusunda bulunduk. Bütün arkadaşlarımız zan altında bırakıp kriminalleştirme süreci ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına dün itibariyle suç duyurusunda bulunduk. Bizi buraya halk getirdi ancak ve ancak halk alır. Bireysel bir suçumuz varsa mahkemenin bu durumda hesap vermeye hazırız. Yalnız bu belediyenin mevzuatı şunu da söylüyor. Bir Belediye başkanı eğer bir suç teşkil edecek bir konuya münhasır olmuşsa belediye meclisi kendi içerisinde yeni bir belediye başkanı vekil tayin eder o mahkeme süreci bitene kadar. Sayın İçişleri Bakanı, lütfen belediye mevzuatını uygulamaya davet ediyoruz sizi. Kayyım uygulaması bu halka zulüm, işkence çektirmiştir. Bir o kadar da sizin iktidarınızı da sarsacak uygulamalar da yapmıştır. Çıkın bu halkın sokaklarına bu kentin sokaklarına, Hakkari'nin sokaklarına, Van'ın sokaklarına. Kayyımın belediye hizmeti olarak bize sadece bir tane bir şey göstersin biz deriz siz kayyım atamakta haklısınız. Bunun siyasi bir karar olduğunu biz de biliyoruz. Yalnız bu siyasi karar size zarar veriyor, bize değil. Halkın nezdinde size zarar veriyor. Sizi başta anayasaya uymak ve ilgili belediye mevzuatına uymaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Öne Çıkanlar