Diyarbakır Newroz'unu takip etmek isteyen Fransız gazeteci sınır dışı edildi

Diyarbakır Newroz'unu takip etmek isteyen Fransız gazeteci sınır dışı edildi
Diyarbakır'daki Newroz'u takip etmek için geldiği İstanbul'da gözaltına alınan Fransız gazeteci Sylv Mercadier, ‘Türkiye’ye girişi sakıncalı’ gerekçesiyle sınır dışı edildi.

Fransız gazeteci Sylv Mercadier, Diyarbakır'daki Newroz'u takip etmek için geldiği İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda dün akşam saatlerinde gözaltına alındı. Twitter hesabından gözaltına alındığını duyuran Mercadier, havalimanında 2 saat boyunca sorgulandığını yazdı. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RFS), Türkiye'ye girişine izin verilmeyen gazeteci Mercadier’in, bu sabah Paris uçağına bindirilerek sınır dışı edildiğini duyurdu.

Diyarbakır'da kutlanacak olan Newroz’un haber takibini yapmak istediği için sınır dışı edildiğini belirten Mercadier, "Türkiye diğer otoriter rejimler gibi ‘güvenliği’ sık sık baskıcı ölçütler için kılıf olarak kullanıyor. Ankara, yabancı gazetecilerin, HDP'ye yönelik cadı avını haberleştirmesini istemiyor. Baskı ve popülist politikalarla Kürt sorunundan kaçmaya devam ediyor" dedi.

Mercadier'e iletilen Kabul Edilmeyen Yolcu Bilgi Formu’nda, sınır dışı edilmesine, "Türkiye’ye girişi sakıncalı görülmesi" gerekçe gösterildi. (MA)

Öne Çıkanlar