Doğa için ‘hayır’ diyoruz

Doğa için ‘hayır’ diyoruz
Karadeniz İsyandadır Platformu, bir açıklama yaparak ‘Bu anayasa değişikliğine doğanın hayrı için hayır diyoruz’ dedi. GÜNCEL– Karadeniz İsyandadır...

Karadeniz İsyandadır Platformu, bir açıklama yaparak ‘Bu anayasa değişikliğine doğanın hayrı için hayır diyoruz’ dedi.

GÜNCEL– Karadeniz İsyandadır Platformu, Anayasa değişikliği hakkında bir açıklama yaparak, referandumda neden hayır diyeceklerinin nedenlerini sıraladı.

Açıklamada, "yıllardır doğayı şirketlerin tekeline açacak olan tasarılara karşı elimizden geleni yapmaya çalıştık. Ancak bu sefer durum farklı. Anayasa değişikliği ile ‘tek kişi’ye tanınan yetkiler her kime verilirse verilsin, doğanın hayrına bir gelişme yaşanmayacağını biliyoruz. Doğayı ve yaşam alanlarımızı savunan bizler; bu anayasa değişikliğine ‘doğanın hayrı için’ hayır diyoruz" denildi.

Anayasa değişikliğinin doğa ve yaşam alanları üzerindeki etkileri ise şu başlıklar altında ifade edildi:

Dava açma hakkımızın elimizden alınmasına HAYIR!

Anayasa değişikliğiyle birlikte Bakanlar Kurulu ortadan kaldırılacak, tek kişi bakanlar kurulunun yerine geçmiş olacak. 80 Madde sayesinde, yapılmak istenen projelere dava açma hakkı sınırlandırılmış olacak.

Varlık Fonu ile batık şirketlerin doğa talanı yapmasına HAYIR

OHAL döneminde Varlık Fonu yasalaştı. Doğa ve yaşam alanlarında geri dönülmez tahribatlar yaratacak projeler bu fonla finanse edilebilecek. Projelere dair yetkiler tamamen "tek kişi"ye ait olacak.

Acele Kamulaştırma ile yaşam alanlarımıza el konulmasına HAYIR!

Normal şartlar altında savaş koşullarında yürürlüğe giren fakat yaşam alanlarımız üzerinde uygulanmak istenen projeler için sıkça kullanılmaya başlayan "acele kamulaştırma" kararlarına da "tek kişi" karar verebilecek.

ÇED süreçlerinin formalite olmasına ve koruma kararlarının ortadan kaldırılmasına HAYIR!

Mevcut sistemde bile düzgün işletilmeyen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreçleri, SİT alanlarını, Milli Parkları koruyan kısıtlayıcı engelleyici hükümler, yargı denetimi ve mahkeme kararları; tek kişinin dileği ile ortadan kaldırılabilecek.

Doğayı rant alanı olarak görecek bakanlıklara HAYIR!

Bakanlar, Cumhurbaşkanı yardımcısı sıfatına sahip olacak. Bu yardımcıların seçilmiş olmasına da gerek kalmayacak. Bu durumda çevre bakanlığına herhangi bir şirket patronu veya millete küfreden Mehmet Cengiz gelebilecek.

Öne Çıkanlar