Doğukan Yener cinayetinde karar: Bir sanığa müebbet hapis cezası

Doğukan Yener cinayetinde karar: Bir sanığa müebbet hapis cezası
Eskişehir’de bir eğlence mekanında çıkan kavgada Doğukan Yener’in darp edilerek öldürülmesiyle ilgili 1’i tutuklu 14 sanığın yargılandığı davada 4 kişiye ceza verildi. Tutuklu sanık Mertcan Allar, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Artı Gerçek - Eskişehir'de bir barda darp edildikten 7 gün sonra vefat eden 23 yaşındaki müzisyen Doğukan Yener'in ölümüne ilişkin davada tutuklu yargılanan Mertcan Allar, 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Allar, son savunmasında "Öldürme kastıyla hareket etmedim. Sükunetle davranmadığım için pişmanım. Keşke bu olay yaşanmasaydı. Ben kavgadaki kişileri arkadaşlarım sandım" dedi.

14 SANIK YARGILANDI

Eskişehir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 14 sanık yargılandı. Davanın karar celsesinde, tutuklu sanık Mertcan A. ile birlikte ‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan tutuksuz yargılanan Seçil D., Caner T., Kaan Furkan G., Ercan A. ve cinayete iştirak ettiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan Koray B. hazır bulundu.

Ayrıca duruşmaya, kavgada hayatını kaybeden Doğukan Yener’in annesi Suzan Yener, kardeşi Batuhan Yener ve taraf avukatları katıldı.

YENER'İN ANNESİ KONUŞTU

Mahkeme heyeti tarafından karar öncesi söz verilen Doğukan Yener’in annesi Suzan Yener,sanıkların en ağır cezayı almasını istediğini belirterek, "Yaşadıklarımı anlatamam. Suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Ben yara bere içindeyim. Ya cezalandırılsınlar ya da Doğukan’ımı bana geri versinler. Bu işte kimin parmağı varsa, kim çanak tutuyorsa en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum" dedi.

'ÖLDÜRME KASTIYLA VURMADIM, PİŞMANIM' DEDİ

Karar öncesi son sözü sorulan tutuklu sanık Mertcan A., yaptığı savunmada, “Ben bu arkadaşları daha önceden tanımıyorum, düşmanlığım yok. İsim karışıklığından dolayı anlık olarak meydana gelen bir olaydır. Arkadaşıma benzediği için olaya dahil oldum. Sükunet ile davranmadığım için pişmanım, keşke yaşanmasaydı. Öldürme kastıyla vurmadım” dedi.

KARAR AÇIKLANDI

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Mertcan Allar hakkında Doğukan Yener’i ‘Kasten öldürmek’ suçundan müebbet hapis cezası verdi. Eğlence mekânı çalışanı olan tutuksuz sanık Ali K. hakkında, maktulü ‘Basit yaralama’ suçundan 6 ay hapis kararı verildi. Eğlence mekânının sahibi sanık Caner T. ile hukuk işleri sorumlusu sanık Kaan Furkan G. hakkında güvenlik kamerası görüntülerine müdahale etmek suretiyle ‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçundan 3’er yıl hapis cezası verildi.

‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçundan yargılanan eğlence mekânının mesul müdürü sanık Seçil D. ve olay yerinin karşısındaki mekanın sahibi sanık Ercan A. hakkında beraat kararı verildi.

Cinayete iştirak ettikleri iddiasıyla tutuksuz yargılanan 8 sanık da davadan beraat etti.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz yıl 4 Haziran’da Eskişehir'in Yenibağlar Mahallesi Fabrikalar Caddesi üzerinde bulunan bir eğlenme mekanında sabaha karşı 5.30 sularında kavga çıktı. Arkadaşları ve kardeşi Batuhan Yener ile birlikte eğlenmeye giden Doğukan Yener, işletmede çıkan ve dışarı taşan kavgada darp edilerek ağır yaralandı.

Beyin kanaması geçirdiği tespit edilen Yener, 7 gün sonra vefat etti.

Olayın ardından başlatılan İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekiplerince başlatılan çalışma sonucunda, 29 şüphelinin ifadesine başvurulurken, yedi kişi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Mertcan Allar, tutuklanarak cezaevine gönderildi. (DHA, HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar