DTSO’dan Starbucks ve Burger King saldırısı açıklaması

DTSO’dan Starbucks ve Burger King saldırısı açıklaması
DTSO İş Kadınları Meclisi, Yönetim Kurulu Üyeleri Ayşegül Damlar Kaya’nın işyerine yapılan saldırıya tepki göstererek, “kadın girişimcilerimizin çalışma motivasyonuna yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz” dedi.

Artı Gerçek - Diyarbakır'da Starbucks ve Burger King’e yönelik saldırılara dair tepkiler sürdü. Diyarbakır Ticaret Odası (DTSO), DTSO İş Kadınları Meclisi ve Diyarbakır İş Konseyi saldırılara dair yazılı açıklama yaptı. DTSO İş Kadınları Meclisi tarafından yapılan açıklamada Diyarbakır'ın Sur ilçesinde saldırıya uğrayan işletmenin sahibinin Yönetim Kurulu Üyeleri Ayşegül Damlar Kaya’nın işlettiği vurgulandı.

Açıklamada, “Bu tür saldırılar, kentimizin ekonomik yapısını derinden sarsmakta ve toplumumuzun huzur ve güvenliğini tehdit etmektedir. İşletme içerisindeki çalışanların da maruz kaldığı bu saldırılar, hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Kayapınar ilçesindeki Starbucks şubesine de yapılan benzer saldırı, bu şiddet olaylarının münferit olmadığını göstermektedir. Bu saldırı, kadın girişimciliğinin ve emeğinin görünür olması için verdiğimiz mücadeleye yönelik boş bir provokasyondur. Diyarbakır'daki iş insanları ve kadın girişimcilerimizin çalışma motivasyonuna yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Kentimizdeki huzur ve güven ortamının korunması için yetkilileri daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Saldırıyı gerçekleştirenlerin en kısa sürede tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Önlenebilir bu tür saldırıların bir daha yaşanmamasını ümit ediyoruz. Gerçekleşen saldırının sonuçlarına dair sonuna kadar takipçi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.

‘GEREKLİ ÖNLEMLER ALINSIN’

DTSO tarafından yapılan açıklamada da saldırıların endişe verici olduğu belirtilerek, “DTSO Meclisi olarak vatandaşlarımızın ifade özgürlüğü, barışçıl toplantı ve gösteri hakkını her zaman savunduk, bazı grupların bilinçli bir şekilde bu hakkını iş yerlerine girerek, burada bulunan vatandaşlarımız üzerinde korku ve endişeye neden olacak şekilde kullanmasını kabul etmiyoruz. DTSO olarak kentimize zarar veren özel işletmelere yapılan bu saldırıları kınıyoruz, ilgili mercileri bu saldırıların yaşanmaması için gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz” diye belirtildi.

Diyarbakır İş Konseyi de yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Din veya inanç kavramı coğrafyamız insanı için derin bir anlam ve değer taşırken, bu inançları baltalamaya, İslam dininde yeri olmayan eylemlerde bulunmaya insanların inançlarını karartmaya kimsenin/kimselerin hakkı yoktur. Din adına veya İsrail protesto adı altında siyasi sâiklere aracılık eden bu tip eylemlerin, kentimiz üzerinde toplumsal baskı aracı olarak kullanılması kabul edilebilir bir durumun ötesinde geçmiştir. Vandallık derecesindeki bu girişimleri kabul etmiyor, kolluk kuvvetlerini görevlerini yapmaya davet ederken, tacir ve esnaflarımızın işyerleri adeta basılarak korku ve panik havası yaratmaya çalışanları önce Allah’a sonra toplum vicdanına havale ediyoruz.” (MA)

Öne Çıkanlar