Düzce depreminden ardından 'HAARP' TT oldu: 'Akıl noksanı saçmalık'

Düzce depreminden ardından 'HAARP' TT oldu: 'Akıl noksanı saçmalık'
Yayınlanma:
A+ A-
Düzce'de meydana gelen depremden sonra sosyal medyada yine komplo teorileri yayılmaya başladı. Sosyal medyada depremin HAARP teknolojiyle yapay olarak gerçekleştirildiği iddiaları trend oldu. Bilim insanları: "Akıl noksanı saçmalıklar.”

Artı Gerçek- Düzce bu sabah 04.08'de 6.0 büyüklüğünde depremle sarsıldı. AFAD depremin merkez üssünün Gölyaka, Sarıdere olduğunu açıkladı. Düzce'de bir kişinin kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği deprem; İstanbul, Sakarya, Ankara, Eskişehir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Bolu, Zonguldak, Çankırı, Edirne illerinden de hissedildi. Depremin ardından sosyal medyada bazı komplo teorileri de yayılmaya başladı. Zarara ve can kaybına yol açacak büyüklükte meydana gelen hemen her depremden sonra konuşulan ve Melih Gökçek'in "uluslararası güçlerin bir oyunu dediği" HAARP projesi yine gündeme geldi.

YAPAY DEPREM İDDİALARI

Depremin ardından sosyal medyada depremin Yüksek Frekanslı Aktif Aurorasal Araştırma Programı (HAARP) tarafından yapay olarak gerçekleştiği iddiaları yayıldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları, depremin HAARP cihazıyla yapılan suni bir sarsıntı olduğunu iddia etti.

HAARP NEDİR?

Yüksek Frekanslı Aktif Aurorasal Araştırma Programı” (HAARP), Amerika Birleşik Devletleri’nin Alaska eyaletinde atmosferin iyonosfer tabakası gibi çeşitli ekolojik konular üzerinde çalışmak amacı ile oluşturulmuş bir proje.

Dünya’nın atmosferinin en dış katmanı olan ve radyo dalgalarının iletilmesinde kullanılan iyonosferin özelliklerini incelemek için başlatılmış olan bu projenin temel amacı, radyo iletişim ve gözlem araştırmalarını geliştirmek amacıyla iyonosfer tabakasında incelemeler ve deneyler yapmak. Bu amaçla, HAARP kapsamında üretilen en meşhur aygıt, İyonosferin Araştırma Enstrümanı (IRI) isimli bir ölçüm aracıdır. Bu araç sayesinde HAARP, yüksek frekanslı ve yüksek enerjili radyo dalgalarını iyonosfer tabakasına gönderebiliyor. IRI sayesinde HAARP araştırmacıları, iyonosferin çok küçük bir kısmını, geçici bir süreyle uyarabiliyor.

İşte bu iyonosferi uyarma kapasitesi nedeniyle HAARP, uzak mesafeden çeşitli doğa olaylarını manipüle etmekte kullanılabileceği iddialarının odağında yer alıyor. Türkiye'de de bu iddiaların başında Dünya’nın belli bir bölgesinde “depremler üretmek” geliyor.

HAARP İLE YAPAY DEPREM ÜRETİLEBİLİR Mİ?

HAARP tesislerinde, plazma yapıları ve düzensizlikler oluşturmak için isteğe bağlı bir deney yapmak, düşük frekanslı dalgaları harekete geçirmek için iyonosferi bir anten gibi kullanmak, zayıf ışıklı aurora benzeri parıltılar oluşturmak ve çeşitli başka deneyler yapmak mümkündür. Ancak, yeryüzünden 60-80 km yükseklikten başlayıp, 500 km yüksekliğe kadar uzanabilen bir katman olan iyonosferi hedefleyen HAARP’in yer katmanlarına sirayet edecek ölçüde dünyanın herhangi bir noktasına enerji konumlandırması yapması mümkün değil. Yani HAARP''ın dünyanın herhangi bir noktasında istenildiği gibi yapay bir biçimde deprem üretilebileceği iddiası doğru değil.

MELİH GÖKÇEK'İN DEPREM MAKİNALARI

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Habertürk'e verdiği bir röportajda depremlerin Haarp ile bağlantılını olduğunu iddia etmişti. Gökçek şöyle demişti:

İnanarak bunu söylüyorum. İstanbul’da olabilecek bir deprem, özellikle belli bir takım ülkelerin yapmış olduğu çalışmalar var. Deprem makinaları var, Tesla diyorlar. Fay hattında biriken enerjinin tetiklenmesi. Bir gaz birikmesi var, olabilir. Ama var olsa dahi bunun tetiklenmesi söz konusu. Bunun en güzel örneği Gölcük depremi. Gölcük’teki olay şu: ABD’de bir fay hattı var, bu fay hattı tıpkı Türkiye’dekine benziyor. İsrail ile ABD bu fay hattında bu denemeyi yapmak istiyorlar. O kadar birbirine benziyor ki, San Antonio’daki fay hattını tetikleyip deney yapmak istiyorlar. Gölcük’teki de aynı olunca hafif hafif deneyecekler, güya gazı alacaklar. Ama teknik olarak beceremedikleri için o tetikleme büyük depremi meydana getiriyor. İstanbul’da da deprem olursa delili bu toptur. Böyle bir top çıktığı anda kendiliğinden olduğunu iddia edemezsiniz. Türkiye, darbe girişimini atlattı. Türkiye artık darbe ile yok edilemez. Yeni metodları var. 14 Ağustos’ta deprem olsaydı, FETÖ ben demedim mi diyecekti. Aynı avaneleri okuyor, patlatırsa FETÖ’nün dediği oldu diyecekler. Bu uluslararası güçlerin oyunu. Marmara’da yabancı sismik araştırma gemisi, ABD’lilerin, İsraillilerin gemileri dolaşmasın."

UZMANLAR NE DİYOR?

Elazığ Sivrice'de 24 Ocak 2020 depreminden sonra yine komplo teorileri ortaya atılmıştı. Komple teorileriyle ilgili Milliyet' açıklama yapan uzmanların açıklamları şöyleydi:

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak şunları söylemişti: ”HAARP'ın deprem yaptığını konuşmak bile saçma. Deli saçması. Bu yalanlardan nemalanan bir sürü insan var. Atmosferi etkileyen antenler yer kabuğunu nasıl değiştirebilir? Türkiye’de deprem tetiklenmek isteyen güçler varsa neden dünyayı, ısıtıp, pişirip doğayı mahvederek bu işi yapsın? Yerin 20 km altındaki fayları kıracak güce sahip elektromanyetik cihazlar varsa, toprak üstünde yaşayan bizlerin köfteye, kömüre dönmüş olmamız gerekir. Alaska’dan düğmeye basıp Elazığ’da deprem yaratıldığını öne sürmek bilim dışı çevrelerin inanacağı, akıl noksanı saçmalıklar.”

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Şerif Barış da, “Depremler doğal kaynaklı olaylar. Dışarıdan müdahale mümkün değil. Yapay deprem diye bir şey yok” yorumunu yapmıştı.

HAARP’ın çalışma sistemi ve etkinliği hakkında bilgi veren fizikçi Dr. Kaan Öztürk ise şunları söyledi:
“HAARP, bir uzay fiziği araştırma tesisi. Alaska’daki tesis başlangıçta ABD Hava ve Deniz Kuvvetleri desteği ile kuruldu ancak 2000’lerde Alaska Üniversitesi’ne devredildi. Bu tesisteki araştırmalar elektrik akımlarının iyonosfer ve dünyanın çevresindeki manyetik alandan nasıl ilerlediğine yönelik araştırmaları kapsıyor. Özetle hem iyonosferin hem de manyetik çizgilerin dinamikliğinin araştırıldığı bir proje. Elektromanyetik ışımayla deprem oluşturmak mümkün değil. Yerin kilometrelerce altında, müthiş bir basınçla sıkışmış tektonik plakaları yerinden oynatacak bir teknoloji de yok. HAARP’ın atmosferi manipüle ettiği, kasırgalara sebep olduğu de yalan. Bırakın büyük deprem yaratmayı, HAARP’ın bütün gücünü odaklasanız, bir taş parçasını yerinden oynatamazsınız. Komplocular, gizem arayanlara deli saçması iddialarda bulunuyor.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar