Hasar gören Düzce Adliyesi'nin müteahhitine onlarca kamu ihalesi verilmiş

Hasar gören Düzce Adliyesi'nin müteahhitine onlarca kamu ihalesi verilmiş
Yayınlanma:
A+ A-
Düzce depreminde hasar gören tek kamu binası olan adliye binasını yapan Aras İnşaat'a daha önce onlarca kamu ihalesi verildi. İhale edilen binalar arasında hastane ve okullar da var.

Artı Gerçek - Düzce'de 6.0 büyüklüğündeki depremde, ilk belirlemelere göre hasar gören tek kamu binası adliye oldu.

Binanın özellikle ana giriş kapısının bulunduğu cephedeki granit kaplamalar ve beton parçaları bloklar halinde düştü. Depremin meydana geldiği saatte adliyenin kapalı olması nedeniyle can kaybı ya da yaralanma olmadı.

adliye-duzce.jpg

1999 DEPREMİNDEN SONRA YAPILDI

Düzce Valiliği’nden yapılan açıklamada 19 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremlerinden sonra kentteki yapı stokunun yüzde 80'i yenilendi. 6 büyüklüğündeki son depremde hasar alan adliye binası da bunlardan biri.

Ankara merkezli Aras İnşaat tarafından yapılan bina için sözleşme Kasım 2006'da yapıldı. Dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in katılımıyla yapılan açılışın tarihi de 25 Mayıs 2008 oldu.

adliye-giris.jpg

AYNI FİRMAYA ONLARCA KAMU İHALESİ

Düzce'deki son depremde Adliye binasının hasar görmesi nedeniyle gündeme gelen Aras İnşaat'a pek çok kamu ihalesi verildi. Düzce'deki ceza infaz kurulu yerleşkesini de yapan şirket, Türkiye çapında aralarında Hatay, Tekirdağ ve Ankara Sincan'daki adalet binalarının da aralarında bulunduğu toplam sekiz adliye binasını inşa etti.

Şirketin kendi sitesinde yer alan bilgilere göre ayrıca Aksaray, Bayburt, Bilecik, Gümüşhane ve Antep'te devlet hastaneleri, Adıyaman, Hatay ve Osmaniye'de ilköğretim okulları, Erzincan Stadyumu ile çok sayıda ceza infaz kurumu ve benzeri kamu binalarının yapımı aynı şirkete ihale edildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar