Eğitim-Sen'den Ceren Damar duruşmasına çağrı

Eğitim-Sen'den Ceren Damar duruşmasına çağrı
Eğitim-Sen, Ceren Damar Şenel failinin yargılandığı davayı, gerçek adaletin tecelli etmesi ve failin suçunun nasıl basitleştirilmek istendiğini teşhir etmek için takip edeceklerini açıkladı.

Akademisyen Ceren Damar Şenel’i katleden sanık Hakan İsmail Hikmet'in yargılandığı davanın 21 Şubat' ta görülecek karar duruşması öncesi Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sekreteri ve Eğitim-Sen Ankara şube kadın sekreterlerinin katıldığı toplantıda, 'Ceren Damar Şenel için, adalet için 21 Şubat'ta Ankara adliyesindeyiz' pankartı asıldı.

KADINLAR ADALET, FAİL İNDİRİM PEŞİNDE 

Eğitim-Sen Genel Kadın Sekreteri Derya Yulcu'nun yaptığı açıklamada, Şenel'in ailesi, meslektaşları, öğrencileri, kadın örgütleri ve Eğitim-Sen'in adalet mücadelesi yürüttüğüne dikkat çekerken failin ise indirim peşinde olduğunu vurguladı.

Ceren Damar Şenel'in kopya çeken bir erkek öğrenci hakkında görevinin gereklerini yerine getirdiği için katledildiğini belirten Yulcu, "Çünkü Ceren Damar Şenel bir kadındı ve şiddetin hedefi haline gelebilmesi 'olağan'dı. Çünkü güçlünün hukukunun korunduğu, zorbalığın her gün daha fazla cesaretlendirildiği karanlık bir dönemden geçiyoruz. Ceren Damar Şenel, doğru bildiğini yaparken tehditlere boyun eğmemeyi, akademinin etik ilkelerini kendisine rehber edinmeyi istemişti" dedi.

'FAİL, AKADEMİYİ BASKI ALTINA ALMAK İÇİN SİLAHIYLA HUKUK FAKÜLTESİ ÖNÜNDE POZ VERDİ'

Türkiye’de köklü üniversitelerde dahi akademik özerklik ve en temel demokratik hakların ayaklar altına alındığını söyleyen Eğitim-Sen Genel Kadın Sekreteri Derya Yulcu, Ceren Damar'ın katilinin akademiyi baskı altına almak için suç örgütlerine, insan haklarını ayaklar altına alan güvenlik kuvvetlerine ve ülkü ocaklarına ait fotoğraflar paylaştığına dikkat çekti:

"Akademisyenleri 'oluk oluk kanlarını akıtacağız ve kanlarında duş alacağız' diye tehdit edenler, Ankara Üniversitesi'nde akademisyen cübbeleri üzerinde tepinen postallar, hukuk fakültesi çatısından sallandırılan ülkü ocakları bayrağı ve hukuk fakültesi önünde silahıyla poz veren şahsa ait görüntüler akademinin bilinçli bir şekilde baskı altında tutulduğunu göstermektedir."

Üniversitelerde  akademisyenlere dönük tehditlerin, bireysel silahlanmanın ve cezasızlığın teşvik edilmesinin güçlünün şiddetini ve zorbalığını cesaretlendirdiği uyarısında bulunan Yulcu, "Unutulmamalıdır ki üniversiteleri üniversite yapan yegane öğe demokratik öğrenme iklimidir ve bu iklimin var olabilmesinin koşulu da ülkemizin demokratikleştirilmesinden geçmektedir" dedi.


Eğitim-Sen'li kadınlar, tüm kadınları 21 Şubat’ta görülecek duruşmaya katılmaya davet etti.

'ŞİDDETİ ENGELLEMEK YERİNE FAİLLERİ AKLAMAK İÇİN ÇALIŞAN TÜM ODAKLARA KARŞI DURACAĞIZ'

Okul öncesinden yükseköğretime kadar toplumsal cinsiyet eşitliğini hedef alan politikaların kadına yönelik şiddeti artırdığını vurgulayan Yulcu, şiddeti engellemek değil faillerini korumak ve aklamak için örgütlü bir biçimde hareket eden tüm odaklara karşı duracakları mesajını verdi.  Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceklerini aktaran Yulcu, "Eğitim ve bilim emekçileri olarak tüm bilim insanlarının iş güvencesinin, insanca yaşam koşullarının ve en önemlisi yaşam hakkının korunmasına yönelik politikaların hayata geçirilmesi için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Ceren Damar Şenel davasını, gerçek adaletin tecelli etmesi için, bu katliamın ardındaki iktidar ilişkilerinin gün yüzüne çıkması için, akademinin en temel ilkelerinin nasıl yok sayıldığının görülmesi için, gözümüzün içine bakıla bakıla failin suçunun nasıl basitleştirilmek istendiğini teşhir etmek için takip edeceğiz. Cinayetle değil bilimsel çalışmalarla gündemde olacak insan, toplum, doğa yararına üniversiteler ancak mücadeleyle mümkün olacaktır" diye belirtti. 

Eğitim-Sen Genel Kadın Sekreteri Derya Yulcu, tüm kadınları 21 Şubat’ta 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmaya katılma ve davanın takipçisi olmaya davet etti.

(MEZOPOTAMYA AJANSI)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar