Eğitim sendikalarından önlük tepkisi: 'Beden ölçülerimizi vermeyeceğiz, önlükleri giymeyeceğiz'

Eğitim sendikalarından önlük tepkisi: 'Beden ölçülerimizi vermeyeceğiz, önlükleri giymeyeceğiz'
Yayınlanma:
A+ A-
Öğretmenlerin beyaz önlük giymelerini isteyen Milli Eğitim Bakanlığı'na eğitim sendikalarından tepki geldi. Eğitim Sen ve Eğitim İş Mersin Şubeleri, önlük için beden ölçüsü vermeyeceklerini ve önlük giymeyeceklerini açıkladı.

Abidin Yağmur


MERSİN - Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerden tek tip beyaz önlük giymelerini isterken, bakanlık öğretmenlerden beden ölçülerini bildirmelerini istedi. Bakanlığın, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere beyaz önlük göndereceği belirtildi. Eğitim sendikaları ise bu uygulamaya tepkili.

'TEK TİP ÖNLÜK UYGULAMASINI KABUL ETMİYORUZ'

Yazılı açıklama yapan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, "Biz öğretmenler, tek tip önlük uygulamasını kabul etmiyor, bizleri sığdırmaya çalıştığınız kalıplara girmeyeceğimizi ifade ediyoruz" dedi.

Sümbül, Bakan Tekin'den öğrencilerin beslenme sorununu çözmesini, okulların depreme dayanıklı hale getirilerek ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi.

'BEDEN ÖLÇÜLERİNİZİ VERMEYİN'

Öğretmenlere çağrı yapan Sümbül, şöyle dedi:

"Öğretmenleri beden ölçülerini vermemeye ve önlük dayatmasına karşı emeğini ve haklarını savunmaya davet ediyoruz. Biliyoruz, bu tek tipçi dayatmayı hep birlikte boşa çıkarabiliriz. Özgür kılık kıyafet eylemi kararımız devam ediyor. Öğretmenlerin kişisel verisi olan beden ölçüsü istenmesi eğitimin ve öğrencinin, öğretmenin bunca sorunu varken önlük uygulaması ile gündem değiştirilmesine izin vermeyeceğiz."

'BAKANLIĞIN GÖNDERDİĞİ ÖNLÜKLERİ İADE EDECEĞİZ'

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin de Milli Eğitim Bakanlığı'nın önlük uygulamasına tepki göstererek, "Kendi özgür kılık kıyafet tercihinde bulunma hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Önlük için beden ölçüsü vermeyeceğiz. Bakanlığın göndereceği önlükleri giymeyeceğiz. O önlükleri 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bakanlığa iade edeceğiz” dedi.

Öne Çıkanlar