Elazığ fay haritası... Elazığ'da deprem riski yüksek olan ilçeler hangileri?

Elazığ fay haritası... Elazığ'da deprem riski yüksek olan ilçeler hangileri?
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un Elazığ hatırlatması yapması, akıllara şehirden geçen fayların hangileri olduğu ve Elazığ'ın deprem riski olan ilçelerini getirdi. Prof. Dr. Naci Görür, "Dikkat edin, Elazığ her taraftan aktif faylarla çevrilmiş" demişti.

Artı Gerçek - Malatya Pütürge'de bugün (20 Kasım 2023) meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki deprem endişe yaratırken, Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un açıklamaları gözleri Elazığ'a çevirdi. Ersoy, Malatya'daki sarsıntının, 2020 Elazığ depreminin artçısı olabileceğini söyledi.

Elazığ'da 4 Ocak 2020 tarihinde 20.55'te 6.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Depremde Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Batman'da binalar yıkılmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son açıklamasında 37'si Elazığ, 4'ü Malatya'da olmak üzere 41 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Malatya'da bugün meydana gelen depremin ardından gözler yine bölgedeki fay hatlarına ve riskli ilçelere çevrildi. Deprem endişesi taşıyanlar internette ve sosyal medyada son depremler, fay hattı sorgulamaları ve riskli ilçelere ilişkin aramalar yaptı. "Elazığ'daki diri faylar hangileri", Elazığ'ın riskli ilçeleri hangileri?" "Elazığ'daki faylar kaç büyüklüğünde deprem üretir?" şeklinde çok sayıda arama yapıldı.

İşte Elazığ deprem haritası ile deprem riski olan ilçeler hakkında merak edilenler...

Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF) üzerinde yer alan Elazığ'da Palu - Sincik Fay Zonu yer alıyor.

Palu - Sincik Fay Zonu DAF'nın yaklaşık 145 km. uzunluğundaki bu parçası Palu güneyinde K600D genel doğrultusundadır. Hazar Gölü–Sivrice–Doğanyol güzergâhından Şiro Çayı boyunca uzanır ve Sincik kuzeyinde belirginliğini kaybeder. DAF-Hazar Gölü yöresi dışında dar bir zon halindedir. Palu–Sincik Segmentinin bir özelliği de, doğrusal uzanım göstermesidir.

Fay, Palu yöresinde Orta Eosen yaşlı Maden Karmaşığı ile kuzeydeki Oligosen yaşlı Kırkgeçit Formasyonu’nu ayırır. Hazar Gölü KD’sunda Üst Kretase–Alt Eosen yaşlı Hazar Karmaşığını keser. Gölün güneyinde Maden Karmaşığını keserek GB doğrultusunda uzanır. Sivrice civarında Pliyo–Kuvaterner yaşlı yelpaze çökellerini denetler.

ELAZIĞ FAY HATTINDAKİ RİSKLİ İLÇELER HANGİLERİ?

Deprem Araştırma Dairesi Ankara haritasına göre; Elazığ'da Karakoçan, Palu, Kovancılar, Arıcak,Maden, Alacakaya, Sivrice bölgeleri birinci derece deprem bölgesi olarak görülüyor.

elazig-deprem.jpg

PROF. DR. NACİ GÖRÜR: ELAZIĞ AKTİF FAYLARLA ÇEVRİLMİŞ

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 22 Eylül 2023 tarihinde Fırat Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Depreme Dirençli Kentler Çalıştayı’nda, “Elazığ, deprem kültürü olan bir kent olmak zorunda" demişti. Görür'ün verdiği bilgiler şöyle:

"Çünkü Karlıova’dan Erzincan’a doğru bir Kuzey Anadolu Fayı (KAF) geçiyor. Bu fay dünyanın en tehlikeli fayıdır. Bir de Doğu Anadolu Fayı (DAF) var, Karlıova’dan Malatya ve Hatay’a doğru gidiyor. Daha yeni depremler oldu, on binlerce insanımız öldü.

Ayrıca Malatya’nın batısı ve Pülümür’den Ovacık’a giden bir fay var. Fayların hepsi aktif. Deprem her gün olacak gibi zannetmeyin. Bingöl, Elazığ ve Malatya’yı vuran Doğu Anadolu Fay hattı, yaklaşık 500 senede birçok ciddi depremler üretiyor. Yani yılda 1 santimetre hareket ediyor ve kimse o santimetrelik kaymayı duyamaz. Anadolu, yılda 1 santimetre batıya, Akdeniz’e doğru gidiyor. Biz bunu duyamayız ama bunlar orada stres biriktiriyor. Demek ki bu çevrede yaklaşık 500 senede bir meydana gelen depremin birikmiş olan stresi belirli nedenlerle açığa çıkması sonucu olan şeyler.

Dikkat edin, Elazığ her taraftan aktif faylarla çevrilmiş. Kuzey Anadolu Fayı, yani Erzincan ile Karlıova arası 250 senede bir stres biriktiriyor. Özellikle belediye başkanına söylüyorum, Elazığ bir dilim üzerinde ve dilimin her tarafı faylarla çevrili. Her fay belirli bir zaman sonra Elazığ ve çevresi tamamen kırmızı çizdiğim faylarla çevrilidir. Bunlar deprem üretecek, üretirse Elazığ’ı değişik ölçekte muhakkak etkileyecektir." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar