Enflasyon verilerini açıklayan Prof. Dr. Ulusoy’a baskılar sürüyor: Üniversite soruşturma açtı

Enflasyon verilerini açıklayan Prof. Dr. Ulusoy’a baskılar sürüyor: Üniversite soruşturma açtı
TÜİK’in davası yetmedi üniversite soruşturma açtı. Yeditepe Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Veysel Ulusoy’a disiplin soruşturması açıldı.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup), Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine alternatif veriler açıklayarak kamuoyunun yakın takibinde. ENAGrup'un kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy'a, çalıştığı Yeditepe Üniversitesi tarafından disiplin soruşturması açıldı. Daha önce TÜİK'in yargı yoluyla ENAGrup'u susturmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını söyleyen Ulusoy, şimdi de üniversite üzerinden harekete geçildiğini belirtti. Ulusoy, "Hukuk fakültesi dekanı üzerinden işlemi yürütüyorlar. 3 hocayı koymuşlar karşıma, mahkemeye çıkarılmış suçlu gibi savunma yapmamı istiyorlar" ifadelerini kullandı.

Sözcü’de yer alan habere göre Ulusoy, uzun süredir baskı altında olduklarını, ne olursa olsun geri adım atmayacaklarını ve halkın gerçek verilere ulaşması için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. Yayınlanan bir röportajın bahane edilerek üniversite yönetiminden izin alınmadığı gerekçesiyle soruşturma açıldığını ifade eden Ulusoy, 2.547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'na göre soruşturmayı rektörlüğün açması gerektiğini, ancak hukuk fakültesi üzerinden bunun yapıldığını kaydetti.

‘MAHKEMEYE ÇIKARILMIŞ SUÇLU GİBİ SAVUNMA YAPMAMI İSTİYORLAR’

Disiplin soruşturmasının barkodlu olması ve YÖK sistemine girmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Ulusoy, üniversite yönetiminin kapıyı dolanarak hareket ettiğini söyledi. "Her yönüyle mesnetsiz bir soruşturma" diyerek tepki gösteren Ulusoy, şöyle konuştu: "Hukuk fakültesi dekanı üzerinden işlemi yürütüyorlar. 3 hocayı koymuşlar karşıma, mahkemeye çıkarılmış suçlu gibi savunma yapmamı istiyorlar."

‘ZORLA SUÇ UYDURULMAYA ÇALIŞILIYOR’

Yeditepe Üniversitesi tarafından açılan soruşturmada kesin hüküm veren ifadeler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Veysel Ulusoy, kendisine gönderilen soruşturma kağıdında kullanılan dilin, Meclis'te hazırlık aşamasında olan ve ağır sansür uygulamaları içeren sosyal medya yasasının diline benzer olduğunu belirtti. Soruşturmada "yanlış ve yanıltıcı bilgi vermek, gerçeğe aykırı algı oluşturmak" gibi hükümler olduğunu ifade eden Ulusoy, suçlamaların tamamının temelsiz olduğunu, zorla suç uydurulmaya çalışıldığını kaydetti.

Öne Çıkanlar