Erdoğan: Erken emeklilik diye bir uygulama olamaz

Erdoğan: Erken emeklilik diye bir uygulama olamaz
Erken emekliliğin sosyal güvenlik sisteminde yeri olmadığını söyleyen AKP Genel Başkanı Erdoğan, erken emeklilik isteyenleri ‘savaş fırsatçıları’na benzetti.

ARTI GERÇEK -  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinini grup toplantısında yaptığı konuşmasını ekonomiye ayırdı. Emeklilikte yaşa takılanların başlattığı kampanya ile ilgili konuşan Erdoğan, "Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir şey yoktur. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Böyle bir uygulama olamaz" dedi. Erdoğan yeni yönetim sistemin ilk bütçesinin hazırlıklarını tamamladıklarını ve yarın Meclis’e sunacaklarını söyledi.

'ERKEN EMEKLİLİK UYGULAMASINA HİÇ BİR ÜLKE DAYANAMAZ'

Erken Emeklilikte yaşa takılanlar kampanyası yürütüldüğünü ve bu başlık altında bir dernek kurulduğunu ifade eden Erdoğan, erken emeklilikte 20 yıl çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişiye 40 yıl çalışmadan maaş ve sağlık sigortası hizmeti verileceğini belirterek, "Buna hiçbir ülke dayanamaz" dedi:

"Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var. Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992'de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022'de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor.

'BİR TARAFTA STOKÇULAR DİĞER TARAFTA DA ERKEN MEKLİ OLMAK İSTEYENLER TÜREDİ'

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 yıl çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Buna hiçbir ülke dayanamaz. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı bulmadığı dönemde 40 yaşında emekli olmanın belki izahı vardı. Ama bugün ülkemizde 78 yaş ortalama ömrü. Bugün ortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu AB'de 65'tir. Türkiye yeni yeni 65 yaş sınırına çıkmaya çalışıyor. Bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. Bunun yıllık maliyeti 26 milyar liradır. Toplamda bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Biz böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı, milletimize soruyorum.

Bir tarafta stokçular fırsatçılar türedi, diğer tarafta bunlar türedi. Ne olacak, emekli olacak diğer taraftan başka işte çalışmaya devam edecek."

'BRUNSON OLAYINDA YARGI KARARINI VERDİ'

Gülen Cemaati yapılanması' ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla Türkiye'de yargılanan papaz Andrew Brunson yargılandığı ve tutuklu kaldığı dönem boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağır hakaretlerine ve eleştirilerine hedef olmuştu. Geçtiğimiz gün serbest bırakılan ve ABD'ye giden papaz Andrew Brunson'un yargı sürecine iki cümleyle değinen Erdoğan sözü sınırdışı operasyonlara getirdi:

"Bir Brunson olayı yaşadık. Adalet sistemi kararını verdi ve uygulamaya koydu. Terörle mücadele konusu da aynı şekilde devam ediyor. Münbiç’te takvim 90 gündü. Ne yazık ki çalışmadı. Çalışmazsa biz orada da göbeğimizi kesmeyi biliriz. Fırat’ın doğusunda gereken adımlar atılacak. Bu YPG/PYD daha doğrusu PKK’ya karşı gerekenleri en üst düzeyde yapacağız. Bütün bunlar salt ülkemizin huzuru için değil. O ülkede yaşayan garip gureba insanların da huzuru önemli."

Öne Çıkanlar