Görüşenlere ateş püskürmüştü: Erdoğan, Esad için bugüne kadar neler söyledi?

Görüşenlere ateş püskürmüştü: Erdoğan, Esad için bugüne kadar neler söyledi?
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan'ın Esad ile görüşebileceğini söylemesi akıllara eski açıklamalarını getirdi. Esad'ı 'cani', 'terörist' diye niteleyen Erdoğan, görüşenler için, "Bu katille fotoğraf çektiren CHP işte siz busunuz" demişti.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Suriye savaşının başından beri Beşar Esad'a karşı en şahin tavrı sergileyen liderlerden biri olarak "Vakti geldiğinde görüşme yoluna gidebiliriz" demesi dikkat çekti. Erdoğan, Prag'da yaptığı basın toplantısında, geçmişte 'terörist' dediği Esad'la aynı masaya oturabileceğinin sinyalini vererek şöyle dedi:

"Şu an itibariyle böyle bir şey söz konusu değil. Ama ‘Mümkün değildir’ ifadesini kullanmam da, alışılmış bir siyasetçi değilim. Dolayısıyla vakti saati geldiğinde biz Suriye’nin başkanıyla da görüşme yoluna da gidebiliriz."

Bu sözler akıllara, Erdoğan'ın 'kardeşim Esad'dan 'terörist Esed'e geçiş sürecindeki açıklamalarını getirdi. Erdoğan'ın, Suriye Devlet Başkanı hakkındaki açıklamalarından bazıları şöyleydi:

'EY BEŞAR ESAD...'

Erdoğan, Suriye'nin Banyas kentinde 250'den fazla sivilin öldürüldüğü iddialarının ardından 5 Mayıs 2013 gününde Twitter hesabından şu paylaşımı yapmıştı: "Ey Beşar Esad, vallahi bunun hesabını vereceksin Allah izin verirse bu katilin dünyada hesap vereceğini göreceğiz."

erdogan-esad.jpg

'BU CANİNİN...'

Erdoğan, ertesi gün partisinin Kızılcahamam kampı sonrasında da "Allah izin verirse bu caninin, bu katilin dünyada hesaba çekildiğini görecek ve bundan dolayı da hamd edeceğiz" demişti. "Yaşananlar, tahammül sınırlarını zorlar bir hale gelmiştir" ifadelerini kullanıp, "Gayri resmi rejime destek verenlerin üzerinde vebali vardır. Kimse böyle bir vahşetin arkasında duramaz. Suriye’de Şam’da bu caniyle, bu katille fotoğraf çektiren CHP, buyursun Banyas’taki katliamı açıklasın. Ey CHP, işte siz busunuz" diye konuşmuştu.

'BANA GÖRE TERÖRİSTTİR'

2014'e gelindiğinde ise Erdoğan, Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada Esad için şu ifadeleri kullanmıştı: "Ama konvansiyonel silahları da kullanıyorsa oradaki devlet terörünü estiren kişi bir kişi… Ki bana göre bir teröristtir ve ortada bir devlet terörü vardır. Bu kişiye karşı ulusların birleşip bir defa, Adalet Divanı'na mı gider; nereye giderse, buraya götürmesi lazımdır. Hâlâ buna kalkıp da dünyadaki devletlerin olumlu bir nazarla bakmasının izahı mümkün değildir."

'BÖYLE BİR KATİLLE RESİM ÇEKTİRENLER...'

Erdoğan yine 2014'te, Esad'la görüşen CHP heyetini eleştirmek için "250 bin insanı katleden böyle bir katille resim çektirenlerin kimler olduğunu sizler çok iyi biliyorsunuz" demişti. Suriye'deki savaşın en sıcak dönemine denk gelen bu tarihte Erdoğan, "Soruyorum bu IŞİD belasını ortadoğu'ya musallat eden kim? Beşar Esad. Alan açan kim Beşar Esad. IŞİD'e destek veren silah veren kim? Beşar Esed. Gittiler bu eli kanlı zalimi Şam'da ziyaret ettiler. 250 bin insanı katleden böyle bir katille resim çektirenlerin kimler olduğunu sizler çok iyi biliyorsunuz" ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklama üzerine kendisinin Esad'la birlikte fotoğrafları sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girmişti.

'ESED'İN HÜKÜMDARLIĞINA SON VERMEK İÇİN GİRDİK'

2016'daki Kudüs sempozyumunda yaptığı açıklamada ise Erdoğan, Suriye'de 1 milyona yakın insanın öldüğünü belirterek, şöyle demişti: "Nerede BM, ne yapıyor? Irak'ta var mı yine yok. Biz sabır, sabır, sabır dedik en sonunda dayanamadık ve Suriye'ye Özgür Suriye Ordusu ile beraber girmek zorunda kaldık. Niçin girdik? Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Mesele toprağın gerçek sahipleri topraklarına sahip olsunlar, bunu sağlamak için. Yani orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil."

'GELECEĞİ BİRLİKTE NASIL KUCAKLAYACAĞIZ?'

Erdoğan, 2017'de ise Esad'a yine 'terörist' diyerek, savaş sonrasında kendisiyle hareket edilemeyeceğini söylemişti. Tunus'tan konuşan Erdoğan, "Esed, kesinlikle açık ve net söylüyorum, devlet terörü estirmiş aslında bir teröristtir" demiş, "Suriye'de Esad'la "yürümek kesinlikle mümkün değildir. Niçin? 1 milyona yakın vatandaşını öldürmüş olan bir Suriye'nin başkanıyla nasıl olacak da geleceği kucaklayacağız? Suriye'nin halkı böyle birisini başında görmek ister mi?" ifadelerini kullanmıştı.

'BUNUN HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ?'

Yine aynı tarihte, İdlib'deki Şam yönetiminin düzenlediği iddia edilen kimyasal saldırı hakkında "Suriye’de yaşanan olayları duydunuz değil mi? Bakın 100’e yakın, 100’ü aşkın insan oralarda kimyasal silahlarla şehit edildi ve 50’yi aşkın yavru. Ufacık yavrular orada şehit edildi. Onların ekranlarda görüntülerini izlediniz değil mi? Ey katil Esad, sen bunların ahından nasıl kurtulacaksın? Ey buna sessiz kalan dünya, buna sessiz kalan Birleşmiş Milletler, bunun hesabını nasıl vereceksiniz?" demişti.

Erdoğan, Esad'a yönelik benzer açıklamalarını bu yıla kadar sürdürürken, "Esad'lı çözüm" önerilerini de reddetmişti. Ancak ağustos ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Soçi'de yaptığı görüşmenin ardından Ankara'nın Şam yönetimine tavrındaki değişiklik dikkat çekti. Ziyaretin ardından MİT Başkanı Hakan Fidan'ın Suriye istihbaratı Muhaberat'ın Başkanı Ali Memlük ile biraraya geldiği ve Türkiye'nin beş şart öne sürdüğü, bir Erdoğan-Esad görüşmesinin yapılabileceği öne sürüldü. İkili görüşme iddialarının kamuoyunda tartışıldığı bu dönemde Erdoğan, "Bizim Esad'ı yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok ki" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar