Suriye Dışişleri Bakanlığı 'yeni güvenli bölge' açıklaması hakkında BM'ye mektup yazıp 'savaş suçu' dedi

Suriye Dışişleri Bakanlığı 'yeni güvenli bölge' açıklaması hakkında BM'ye mektup yazıp 'savaş suçu' dedi
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Mayıs 2022 03:33
A+ A-
Suriye Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni güvenli bölge açıklaması hakkında BM'ye mektup gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günü kabine toplantısı sonrasında 'yeni güvenli bölge' açıklamasında bulunmuştu. Erdoğan açıklamasında, 'güney sınırı boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturulacağını' söyleyerek yeni operasyon sinyali vermişti. Suriye Dışişleri Bakanlığı açıklamada verilen yeni operasyon sinyaline tepki göstererek Birleşmiş Milletler'e mektup yazdı.

Bakanlık, BM Genel Sekreterliği'ne ve Güvenlik Konseyi'ne mektup gönderdiklerini duyurarak, Türkiye'nin eylemleri 'gayrımeşru' olarak nitelendi. Açıklamada, güvenli bölgeler için 'saldırgan bir sömürgeci eylem' denilirken, Türkiye'nin bu yolla 'Suriye içinde terörü desteklemeye devam etmek istediği' savunuldu. Suriye Dışişleri, Suriye topraklarındaki bu tür adımların 'savaş suçu ve insanlığa karşı suç olarak tanımlanabileceği' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, pazartesi günkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin yaptığı konuşmada, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da atmaya başlıyoruz" demişti. Erdoğan, "Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların merkezi konumundaki alanlar harekât önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, istihbaratımız hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar