Erdoğan metro açılışında İmamoğlu, HDP ve CHP'yi hedef aldı

Erdoğan metro açılışında İmamoğlu, HDP ve CHP'yi hedef aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pendik-Sabiha Gökçen Metro Hattı'nın açılışında, "Saldırganları terör örgütüne katılım konusunda himaye ve teşvik eden HDP'dir. Bu teröristleri aklama görevini de CHP üstlenmiştir" dedi.

Kadıköy ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki seyahat süresini 50 dakikaya indiren Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı açıldı. Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni metro hatlarını sahiplenmekle suçlarken, CHP ve HDP'yi de terörle ilişkilendiren açıklamalar yaptı. Erdoğan şunları söyledi:

'TÜRKİYE YÜZYILI'

"Artık Sabiha Gökçen'e Pendik'ten 10 dakikada, Kartal'dan 12 dakikada, Kadıköy'den 50 dakikada ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Önümüzdeki birkaç ay içinde şu an devam eden yatırımlar tamamlandığında bu hattı İstanbul Havalimanı'na kadar ulaştıracağız. Bugünkü açılışta İstanbul'daki raylı sistem ağı uzunluğunu 270 kilometrenin üzerine çıkarıyoruz. Halen inşası süren projelerle bu rakam 366 kilometreyi geçecek. İstanbul'daki raylı sistem ağının yarısı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından İstanbul'a kazandırılmaktadır."

'BİRİLERİ BİZİM RAYLI SİSTEMLERİ SAHİPLENMEK İSTİYOR'

"Birileri bizim raylı sistemleri sahiplenmek istiyor. Bunlara en güzel dersi inşallah haziranda vermeye var mıyız? Gece gündüz çalışmaya var mıyız? Karşımdaki muhteşem katılım zaten bunu ispat ediyor."

'BUNUN ADI YOL MEDENİYETİ'

"Türkiye genelindeki 811 kilometrelik şehir içi raylı sistemin 312 kilometresi de yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca gerçekleştirilmiştir. Şimdi az önce buraya geldik. Yerin altında 32 metre. Ve raylı sistemle geldik ama hiç gürültü, şu bu yok. 6 dakikada, bindiğimiz yerden buradayız. Bunun adı, yol medeniyeti. Raylı sistem medeniyettir. Bu medeniyete bu moderniteye benim vatandaşlarım layıktır. Şu anda da inşası süren 185 kilometrelik raylı sistemle bu rakam daha da artacak. Göründüğü gibi muhalefet inşaatı başlamış metro hatlarına hafriyat dökerken biz bakanlığımız ve belediyelerimiz vasıtasıyla vatandaşlarımızı en hızlı, güvenli, ekonomik ulaşım ağı olan raylı sistemlere kavuşturmaya devam ediyoruz."

'MANİFESTOMUZUN ADI TÜRKİYE YÜZYILI'

"20 yılda ülkemize ve şehirlerimize kazandırdığımız asırlık eserler sayesinde milletimizin hayat kalitesini yükselttik. Böylece yeni nesillere üzerinde Türkiye yüzyılını inşa edecekleri alt yapı bırakıyoruz. Manifestomuzun adı artık Türkiye Yüzyılı. Artık buna çalışacağız. Türkiye Yüzyılı'nın inşasını da hep birlikte gerçekleştireceğiz."

'CHP DEMEK ÇÖP DEMEKTİR'

"Biz sevgimizi bu şehre ve insanlara yaptığımız hizmetlerle gösteriyoruz, lafla değil. 1994 yılında teslim aldığımız İstanbul'u hatırlayın. Şehrin incisi Haliç'i kokan, caddeleri ve sokakları çukurdan geçilmeyen, suları akmayan, pislikten yüzüne bakılmayan, insanları patlayan çöp dağları altında ölen, 39 kardeşimiz çöp dağlarının altında öldü. Kim vardı İstanbul Belediyesi'nin başında, CHP vardı. CHP demek, çöp demektir. CHP demek çukur demektir. CHP demek çamur demektir. Biz dert yükü, mutsuz bir İstanbul devraldık. Fatih'in emanetine yakışmayan bu kötü tablo karşısında bismillah deyip, harekete geçtik. Mesele imkan değil, inanç, gayret ve beceri meselesi olduğunu milletimize gösterdik."

'İSTANBUL'UN BELEDİYE BAŞKANI NEREDE?'

"İstanbul'da yaşayan her kardeşimizin meselesi bizim meselemizdir. Yeri geldiğinde eli İstanbul'da gözü başka yerde olanların eksiğini de biz tamamlıyoruz. Sel oluyor, kar yağıyor, yangın çıkıyor, başka bir kriz yaşanıyor. Bakanlarımızla, kurumlarımızla anında olaya bizzat yerinde vaziyet ediyoruz. İstanbul'un belediye başkanı nerede? Bodrum'da… Ama Erdoğan'ın bakanları nerede, vakaların olduğu yerde. Niye, bir yerde olay mı var? Sel mi var? Tabi ki burada Erdoğan bütün arkadaşlarıyla buna müdahale edecek. Devlet yönetmek bakkal dükkanı yönetmeye benzemez. Hastane yapıyoruz, yolu eksik kalıyor. Benim önceki belediye başkanlarım hastane yaptığımız zaman hepsi hemen bizimle beraber onlarla yol yapımına girerlerdi. Şimdi mevcut belediye başkanı ben de bir köşesinden tutayım, böyle bir derdi yok."

'HAZİRAN'DA DERSİ BENİM İSTANBULLUM VERECEK'

"Şu anda göreve geldiğinden beri her taraf çukur. Bir asfalt dök, bir şey dök. Şu yolları bir düzenli görelim. Yok. Ben İstanbulluyum, burada doğdum, burada büyüdüm, 4 buçuk sene belediye başkanlığı yaptım. Nerede, neyin, nasıl olduğunu gayet iyi bilirim. Vatandaşım bu belediye başkanı ne iş yapar diye soruyor. Haziran geliyor. Haziranda bunların topuna gereken dersi benim İstanbullum verecek. Görevi olmadığı halde ilgili bakanlığımız hemen bu sorunları çözüyor. Milletimizi mağdur etmiyor. Her alanda İstanbul ve halkını koruyor. Çaresiz, sahipsiz bırakmıyor. Bizim derdimiz siyaset, makam mevki değil. Bizim tek gayemiz bu ülke, bu şehre, millete hizmet etmek."

'BAY KEMAL HARHALDE BURAYI DA SAHİPLENMEZSİN'

"Bay Kemal, herhalde burayı da sahiplenmezsin. Böylesine yoğun insan trafiğinin yaşandığı bir yerde kimi küçük sıkıntılar da ortaya çıkabiliyor. İstanbul'un merkezi konumunun bu şehre ve insanlara sağladığı avantajlar, getirileri, yol açtığı yükün kat be kat üzerindedir. Salgın krizi yaşanıyor. Dünya gözünü ve kalbini bu coğrafyaya çeviriyor. Türkiye neredeyse biz oradayız diyor. Savaş başlıyor. Dünyanın istikameti yine buraya dönüyor. Küresel emtia ve gıda krizi tehditi baş gösteriyor. Yine çare burada aranıyor. Türkiye ve İstanbul sadece kıtaları birleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda düğümleri çözüyor. Atılacak karşılıklı adımları kolaylaştırıyor. Seviyorlar Türkiye'yi, seviyorlar İstanbul'u. Kimseyi herhangi bir sebeple ötekileştirmeden, dışlamadan, her bir insanı kucaklayacağız. Kimseyi dışlamayacağız. Kapı kapı dolaşmaya var mıyız?"

'MALUM PARTİ TERÖRDE KADINLARI KULLANIYOR'

"20 yıl önce 1 numaralı sorun terör diyorlardı. Nerede terör? Kaldı mı? Terörü yerle yeksan ettik. Mersin'deki son saldırı bu sinsi senaryonun en alçak örneklerinden biridir. Malum parti PKK'nın uzantısı, terörde kimleri kullanıyor? Kadınları kullanıyor. Mersin'de bu iki kadın kendilerine bomba bağlıyor ve bu şekilde polis evine saldırıyor. Doğrusu, acımaktan başka elimizden ne gelir. Ben bu iki tane kadın teröriste bir yerde acıyorum. Diyorum ki, bu partinin kadın mensupları hadi bakalım, konuşun. Kandil'de bu kadınları yetiştirenler, terörist olarak yetiştirenler, benim ülkemin kadınlarına bunun hesabını verebilirler mi? Diyarbakır'daki malum partinin önünde aylardır duran Diyarbakır annelerine bunun hesabını verebilirler mi? Onun için çok çalışacağız ama ben burada annelere, hanım kardeşlerime çok güveniyorum."

'TERÖRİSTLERİ KAMUOYU ÖNÜNDE AKLAMA GÖREVİNİ CHP ÜSTLENMİŞTİR'

"Kale içeriden fethedilir. Yani, kalenin içinde kimler var, anneler var. Bu işin faturasını anneler, siz keseceksiniz. Ana kademe, üzerinizde çok yük var. Çok çalışacağız. Anneler babalar, gençlerimize sahip çıkacağız. PKK'nın Suriye'de, Amerika'nın desteğiyle kontrol ettiği bir yerden bu eğitim yapıldı. Saldırganları terör örgütüne katılım konusunda himaye ve teşvik eden HDP'dir. Bu teröristleri kamuoyu önünde savunma, teröristleri aklama görevini de CHP üstlenmiştir. Bu oyunu görüyorsunuz değil mi? Kimlere bu alçak oyunda hangi rolün verildiğini görüyorsunuz değil mi? Amaç ne? O da Türkiye'nin huzurunu, istikrarını, güvenliğini bozmaktır. Milletimize yeniden eski Türkiye'nin kanlı ve karanlık günlerini hatırlatmanın peşindeler. Böyle bir durumdan kim kazançlı çıkacak? Bu oyunun 81 vilayetiyle Türkiye'ye kazandıracağı bir şey var mı? Bu oyunun tek bir kazananı olacaktır. O da Türkiye düşmanlarıdır. Türk milletinin düşmanlarıdır. Dolayısıyla terör örgütleri üzerinden tezgahlanan bu oyuna destek veren herkes, safını Türkiye düşmanlarından yana belirlemiş demektir. Aklı başında siyasetçinin, gazetecinin, hiçbir sivil toplum temsilcisinin, vatandaşımızın kendini böyle bir duruma düşürmeyeceğine inanıyorum. Maalesef bir türlü terör örgütünün güdümünden kurtulup sivil ve meşru siyaset yapmayı beceremeyen HDP, bu ihanette yine başrolü oynamaya taliptir. Bizim asıl üzüldüğümüz ise lafa geldiğinde cumhuriyetle yaşıt olduğunu, Atatürk'ün partisi olduğunu söyleyen CHP'nin, bölücü terör örgütünün kuklası ve oyuncağı durumuna düşürülmesidir. Benim için Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla 85 milyon biz yaradılanı severiz, yaradandan ötürü anlayışıyla bu yolda yürüyoruz." (DHA)

Öne Çıkanlar