Erdoğan: Kapalı Maraş'ta bir piknik yapabiliriz, bir mani var mı?

Erdoğan: Kapalı Maraş'ta bir piknik yapabiliriz, bir mani var mı?
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2020 23:56
A+ A-
'Rum tarafı Kıbrıs Türk halkını eşit ortak olarak görmediği için hidrokarbon işbirliği çağrılarını cevapsız bıraktı.'

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesinin ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na dönerek, "Kapalı Maraş'ta diyorum ki bir piknik yapabiliriz, mani bir şey var mı?" diye sordu. Ardından Tatar'a dönen Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanı?" dedi. Tatar ise "İnşallah" diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar ile Saray'da görüştü. Erdoğan, Tatar ile yaptıkları görüşmede Kıbrıs ve Doğu Akdeniz gelişmelerini ele aldıklarını söyledi. 

ERDOĞAN: KAPALI MARAŞ2TA PİKNİK YAPABİLİRİZ

İkili, görüşme sonrası ortak basın açıklaması düzenledi. Kıbrıs'ta müzakerelerin 50 yıla aşkın süredir devam ettiğini belirten Erdoğan, "Her seferinde başarısız olmasının yegane nedeni Rum tarafının, bu uzlaşmaz zihniyetidir, anlayışıdır" dedi. 

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar, hükümetin ilk adımı olarak Kapalı Maraş'ın açıldığını belirterek, "İnşallah Maraş bir hayalet kent olmaktan çıkacak, turizm cenneti olarak hizmet verme noktasına gelecektir" diye konuştu. 

KAPALI MARAŞ'TA PİKNİK

Açıklama sırasında Erdoğan, Dışişleri Bakanı Çavuoğlu'na, "Kapalı Maraş'ta diyorum ki bir piknik yapabiliriz, mani bir şey var mı?" diye sordu. Tatar ise Erdoğan'a "İnşallah" şeklinde yanıt verdi. 

Daha sonra Erdoğan, "Biraz tereddüt etti de, o gün orada herhalde şöyle birlikte bir piknik yapmakta fayda var. Biz buradan çünkü ekranlardan izliyoruz, bizzat yaşayalım istiyoruz, inşallah onu da gerçekleştiririz" diye konuştu. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Kıbrıs'ta ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri ele aldık. Türk tarafı Kıbrıs'ta adil, kılıcı ve sürdürülebilir çözümden yanadır. Sadece Türk tarafının çaba göstermesi çözüm için kafi değildir. Rum tarafının Kıbrıs Türk halkının eşit ortaklığı kabul etme yönünde bir anlayışının bulunmadığı aşikardır.

'RUM TARAFI, HİDROKARBON İŞBİRLİĞİ ÇAĞRILARINI CEVAPSIZ BIRAKTI'

- Rumlar 1963 yılında gasp ettikleri devleti Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istemiyorlar. Yarım asrı geçen mücadele sürecinde mevcut parametrelerle bir yere varılmayacağı anlaşılıyor. Çözüm için federasyonun artık geçerli model olamayacağını, yeni fikirlere ihtiyaç duyulduğunu vurgulamıştım. Rum tarafı Kıbrıs Türk halkını eşit ortak olarak görmediği için hidrokarbon işbirliği çağrılarını cevapsız bıraktı.

TATAR: HİDROKARBONLAR, RUM TARAFI İÇİN BİR SAMİMİYET TESTİDİR

Tatar'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

- Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türklerinin çağrısı üzerine bizlerin can ve mal güvenliği için Kıbrıs'a askeri müdahalede bulunmuştur. Bu gerçeğin altını bir kere daha çizmek istiyorum.

- Kıbrıs görüşme süreci bir kez daha çökmüşse, bunun sebebi Kıbrıs Rumlarının paylaşmaya hazır olmamalarından dolayıdır. Rum tarafı hala 1974 öncesine dönmenin hayali içindedir. Hal böyleyken, Türkiye'nin ortaya koyduğu 5'li konferans önerisi bir son şanstır.

- Birçok kez ifade ettiğimiz üzere hidrokarbonlar konusu Rum tarafı için bir samimiyet testidir.

- Kapalı Maraş için hükümetimizin yol haritasına uygun olarak Maraş ilk adım olarak açılmıştır. İnşallah Maraş bir hayalet kent olmaktan çıkacak, turizm cenneti olarak hizmet verme noktasına gelecektir.

- Türkiye KKTC'nin halen devam eden salgın sürecinden Kıbrıs Türklerini asla yalnız bırakmamıştır. 100 yataklı modern hastanemiz 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanma aşamasına gelmiştir.

Öne Çıkanlar