Erdoğan'dan Kıbrıs'ta müzakere için 'KKTC tanınsın' şartı

Erdoğan'dan Kıbrıs'ta müzakere için 'KKTC tanınsın' şartı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden seçilmesi sonrası ilk yurtdışı ziyaretini KKTC'ye gerçekleştirdi. Erdoğan, adada müzakere masasına dönme şartını 'KKTC'nin tanınması' olarak açıkladı.

Artı Gerçek - Yeniden seçilmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretini KKTC'ye gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Müzakere masasına geri dönülecekse bunun yolu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanınmasından geçmektedir" dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak açıklama yapan Erdoğan, Kıbrıslı Rumlar ile Türkler arasında durma noktasına gelen müzakere süreci hakkında şu mesajları verdi:

"Kıbrıs Türklerinin gayretlerine rağmen Rum tarafının tavırları nedeniyle uzun bir süre heba edildi. Kimsenin bir 50 sene daha kaybetmeye hali yoktur. Egemenlik eşitliği bizler için olmazsa olmazdır. Müzakere masasına geri dönülecekse bunun yolu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanınmasından geçmektedir.

Türkiye'nin ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki çıkarlarını korumaya devam edeceğiz. Garantör ülke olarak her zaman diyaloğa öncelik verdik. Adadaki kardeşlerimizin huzur ve güvenliği, bizim huzurumuz demektir. KKTC'ye katkılarımızı devam ettireceğiz. Buradaki vatandaşlarımızın Türkiye'deki vatandaşlarımızla eşit sağlık hizmeti almasını sağlayacağız."

TATAR: KIBRISLI TÜRKLERİN RUMLAR KADAR EGEMENLİK HAKKI VARDIR

Tatar ise Erdoğan'dan önce yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "Sizlerin destekleriyle yeni siyaseti yürütmek istiyoruz. Artık eskiye dönemeyiz. Rumlar kadar egemenlik haklarımız vardır. Kıbrıs'ta iki ayrı halk vardır. Doğal zenginliklerin araştırılması için ortak bir komite kurulması gerektiğine inanıyoruz. Anadolu suyunu bile paylaşmamız gerektiğini birlikte yürütebileceğimizi bütün dünyaya söylüyoruz. İş birliğine varız. Sizlerin bize verdiği desteğe müteşekkiriz. (HABER MERKEZ)

Öne Çıkanlar