Erdoğan'ın deprem bölgesi için verdiği konteyner sözü tutulmadı

Erdoğan'ın deprem bölgesi için verdiği konteyner sözü tutulmadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deprem bölgesi için 15 Ağustos'a kadar verdiği konteyner sözü yerine getirilmedi. Mağduriyet yaşayan depremzedeler asbest tehlikesine dikkat çekerek evi hasarlı olanların halen konteyner beklediğini söyledi.

Artı Gerçek - 11 ilde yıkımla sonuçlanan 6 Şubat depremlerinin üzerinden yaklaşık 8 ay geçmesine rağmen depremzedelerin barınma sorunu sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “15 Ağustos’a kadar tesislerde, çadırlarda kalanları konteynerlere yerleştirmiş olacağız” açıklamasına karşın Hatay ve Adıyaman’da, depremzedelerin bir kısmı çadırlarda yaşamını sürdürüyor.

Cumhuriyet'ten Çağdaş Bayraktar'ın haberine göre, özellikle Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki yoğun çadır yaşamı, başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere asbeste maruz kalma riskini artırıyor. Öte yandan birçok deprem ilinde yurttaşlar konteyner sırası beklemekte.

'KATAR İDDİALARI DUYUYORUZ'

Maraş merkezli depremlerde Antakya’dan sonra en fazla hasarı gören ilçelerin başında gelen Gölbaşı’nda destek ve imar konusunda kaygılı depremzedeler, “Gölbaşı coğrafi güzellikleri açısından bölgenin en güzel yeri. Katar iddiaları duyuyoruz. Endişeliyiz” diyor.

'ASBEST BÜYÜK SORUN'

Gölbaşı'ndaki bir depremzede şu ifadeleri kullandı:

“Gördüğünüz ve anlattığınız gibi asbest büyük sorun. Onun dışında konteyner sıraları var. Gölbaşında deprem sırasında yıkılan binadan ziyade ağır hasarlı bina fazla. Evi az hasarlı olan birçok kişi konteyner bulurken evi ağır hasarlı birçok kişi halen sıra bekliyor. Yardımlar da adil dağıtılmıyor. İhtiyacı olan da olmayan da alıyor.”

'ENKAZ BAŞINDAKİ YURTTAŞLAR MÜDAHALE ETTİ, KOVDULAR'

Başka bir depremzede de şu şekilde konuşuyor:

“Hırsızlık için kepçeleri kullanan ekipler de oldu. Örneğin kepçe ile geldiler, ağır ve hafif hasarlı olarak yan yana tespit ettikleri binalara girdiler. Kepçe hafif hasarlıya küçük bir delik açtı. Oradan girip içini boşaltmaya kalktılar. Enkaz başındaki yurttaşlar müdahale etti, kovdular.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar