Erdoğan’ın Diyarbakır mitingi: 'Taşımalı' mitinge gelenlerin gündemi ekonomik krizdi

Erdoğan’ın Diyarbakır mitingi: 'Taşımalı' mitinge gelenlerin gündemi ekonomik krizdi
Yayınlanma:
A+ A-
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır mitingi ‘taşımalı’ sistemle gerçekleşti. Çevre iller, ilçelerden binlerce kişi taşındı. Erdoğan’ın konuşması ise alana getirilenler de bile karşılık bulamadı.

Remzi Budancir


DİYARBAKIR/ Artı Gerçek- AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amasra’daki grizu patlaması nedeniyle ertelediği Diyarbakır mitingi bugün gerçekleşti. Muhafazakâr Kürt seçmenin AKP’den uzaklaştığı yönünde tespitlerin olduğu bu dönemde Erdoğan’ın Diyarbakır mitingine katılım oldukça önemliydi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere AKP’li kurmaylar yaklaşık 20 gündür Diyarbakır ve bölge kentlerinde miting çalışması yaptı. Köy köy, kasaba kasa dolaşarak fotoğraflar verdi. Valilik, Milli Eğitim, Belediler, Diyanet mitinge katılım çağrıları yaptı. Devletin tüm imkânları bu miting için seferber edildi.

DİYARBAKIR’DA OLAĞAN ÜSTÜ HAVA

Erdoğan’ın miting düzenleyeceği Diyarbakır’da olağan üstü önlemler dikkatten kaçmadı. Valilik önü, miting yapılacağı İstasyon meydanına çıkan caddeler, ana yolların çoğu trafiğe kapatıldı. Her noktada polis konuşlandırıldı. Valilik önünde bulunan Anıt Park’ın yarısı, Ofis Semtin’e çıkan yollar bahriyelerle kapatıldı. Kentte olağan üstü bir hava hakimdi. Mitingin yapılacağı bölgeye yakın Ofis Semti başta olmak üzere birçok yerde dükkânların çoğu kapalıydı. Bölgede dikkat çeken durum dışarıdan gelenlerin yoğunluğuydu. Diyarbakır’da bulunan tüm oteller doldu taştı.

TAŞIMA USULÜ MİTİNG

Erdoğan’ın mitinginin adresi İstasyon Meyda’nıydı. Ofis kavşağından İstasyon Meydanına giden cadde trafiğe kapatılmıştı. Ataçların geçişine izin verilmiyordu. Ancak istisnalar vardı. Bingöl, Muş, Elazığ, Malatya, Urfa plakalı servis araçları polis noktasından geçerek miting alanına geçişlerine izin verildi. Gelen minibüslerin üzerinde numaralar vardı. O numaralara göre alınan servis araçları tıka basa doluydu. Polis noktasından geçen servisler taşıdıkları insanları miting alanına bıraktı. Servisle getirilerin tümü Diyarbakır ilçeleri ve çevre illerdendi.

whatsapp-gorsel-2022-10-23-saat-19-07-19.jpg

23 NİSAN MERASİMİ GİBİYDİ

Sadece servis araçları değil, öğrenciler de alandaydı. Başlarında Valilik tarafından verilen şapkaların başında olduğu öğrenciler öğretmelerin kontöründe kortejlerle alana götürüldü. Miting alanında geçen öğrenciler 23 Nisan merasimini andırdı. Sıralı ve gruplar halinde binlerce öğrenci alana götürüldü. Götürülen öğrenciler sadece Diyarbakır ve ilçelerden değildi. Bingöl, Elazığ ve Muş’ta bulunan köy okullarında ada öğrenciler getirilmişti.

MİTİNG ALANI İÇİN DAR YER SEÇİLDİ

Miting alanında nasıl bir hava vardı? Erdoğan’ın miting alanı olarak duyurulan yer İstasyon Meydanıydı. Bağlar, Şehitlik ve Ofis semtlerinden gelen caddelerin kesiştiği, geniş bir alan burası. Ancak Erdoğan’ın sahnesi geniş meydanda kurulmadı. Şehitlik tarafı, Mardin yoluna çıkan ana caddede sahne kuruldu. Miting alanı da Sümerpar ve Migros arasındaki ana yol olarak belirlendi. Getirilen insanlar bu alana dolduruldu. Mitingin gerçekleştiği ana yol, İstasyon meydanına göre daha dar bir alandı.

KURUMLAR TAM TEKMİL ALANA İNDİ

Alanda bekleyen bir memur, “Yaşadığımız şey rezillik’ diyerek zorla alana getirildiğini ifade etti. Sadece kendisinin değil, Nüfus, Milli Eğitim, Diyanet ve belediyelerin tüm çalışanları mitinge gelmelerini zorunlu kıldığını anlatan memur, “Sadece çalışanlar olsa tamam. Çalışanlara ailelerinizle gidip fotoğraf çekeceksiniz denmiş. Çekmezseniz şu şu yaptırımlara maruz kalacaksınız diyorlar. Belediyelerin çalışanlarının hepsini getirmişler. Okuldaki öğretmenlerin hepsi burada. Böyle bir baskı görülmedi” diyerek tepkisini dile getirdi.

ÇOCUKLARA BİSİKLET VAADİ

Sadece memurlar değil, öğrenciler de alandaydı. Fotoğraf çekerken bir grup lise öğrencisi yanaşarak, “Yav bunlar bizi zorla getirdi. Çıkamıyoruz da. Herkesi zorla getirdiler. Ne yapacağımızı şaşırdık” diyerek tepkisini dile getirdi. Bir başka öğrenci ise, “Çocuklara bisiklet sözü vermişler. Gelmeyenlere vermeyeceklermiş. Okullarda olanlar zaten zorunlu getirilmiş. Diğerlerine bisiklet sözü vermişler” dedi.

SERVİLERE PARASI PEŞİN VERİLDİ

Alanda dikkat çeken bir başka detay gelenlerin çoğunun kırsal kesimden olması. Karacadağ, Hani, Lice, Kulp bu bölgelerin başında geliyor. Alanda olanların verdiği bilgiye göre servis başına, insanları taşıma karşılığında 15 bin TL ödeme yapılmış. Onun için birçok servis kendi bölgelerinde ücretsiz taşıma yapıyor.

'ZORLA GETİRİLDİM, OYUM TABİKİ HDP’YE'

Alanda olanların hepsi AKP’limiydi? Kendini AKP’li diye tanımlayanda vardı, zorla getirildiğini söyleyen de. Alanda olup daha önceki seçimlerde AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir kadın, artık evine ekmek götüremediğini belirterek “Evet geldim. Zorla getirdiler. Ama açız. Evimize ekmek götürecek paramız yok. Geldim ama bir daha asla oy vermem” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

Sadece bir kişi değil, diğer katılımcılarda zorla getirildiklerini dile getirdi. Miting alanından çıkan biri yanımıza yaklaşarak, “O kadar mesaj attılar geldik. E bize ne verecekler şimdi? Hiçbir şey” dedikten sonra “Kime oy vereceksin” diye sorduk. Hiç düşünmeden “Tabi ki HDP. Ben Kürdüm, kendime oy veririm. Kalkıp yalan mı söyleyeceğim. Valla zorla getirdiler. Gelmesek işten atarlar. Herkese bunu yapmışlar” dedi.

AKP’Lİ SEÇMEN EKONOMİK KRİZDEN MÜZDARİP

Alana gelenlerin talepleri nelerdi? Çocuğunun cezaevinde olduğunu söyleyip af istiyoruz diyen de vardı, emekli olup kirasını bile ödeyemediğini söyleyende. Alana dolan AKP’lilerinde en temel sorunu ekonomik krizdi. Mitinge getirilmiş olsalar bile iktidarın politikalarından rahatsız olduklarını ifade edenler odlukça fazlaydı.

diyarbakir2.jpg

KİTLE ERDOĞAN’I DİNLEMEDEN DAĞILDI

Erdoğan konuşmasında Diyarbakır Cezaevinin Müze olacağını söyledi, sözlerine HDP Eski Eş Başkanı Selahattin Demiartaş’ın Kürt olmadığını söyleyerek devam etti. Erdoğan’ın konuşmasının kitlede karşılığı var mıydı? Toplanan kalabalık Erdoğan’ın ne diyeceğinden bağımsız olarak sadece orada fotoğraf vermek için geldiği her halinden belliydi. Erdoğan’ın konuşması sürerken alan boşalmaya başladı. Alandan çıkan yaşlı bir yurttaşa ‘Miting bitti mi’ diye sorduğumuzda ‘Hayır bitmedi. Sıkıldık. Geldik işte çıkıyoruz’ diye cevap verdi. Arama noktasında bulunan görevlilerin “Miting devam ediyor. Gitmeyin” demesi işe yaramadı, Erdoğan’ın konuşmasının sonunda alan neredeyse boşaldı.

diyarbakir.jpg

ERDOĞAN’IN AFİŞİ TOPLU FOTOĞRAF

Alana girenlerin neredeyse tümü İstasyon Meydanı Miting alanına geçmeden Erdoğan’ın afişlerinin bulunduğu yerde toplu fotoğraf çekmesi oldukça dikkat çekiciydi. Alanda grupları toplayan görevlilerin çoğunun işinin bu olduğu görülürdü. Getirilen kafileleri toplan görevliler toplu fotoğraf çektikten sonra alandan ayrılma başladı.

İSTENEN KALABALIK FOTOĞRAF DAR CADDEDE ALINDI

Mitingin sonunda kitle sessizce ayrıldı. Köylerden gelenler servislerle ayrılırken, okullardan getirilen öğrenciler ise öğretmenler eşliğinde geri döndü. AKP açısından verilmek istenen kalabalık fotoğraf geniş alana sahip olan İstasyon Meydanı olmasa da, az ilerisinde dar caddeden verilmiş oldu. Kitle Erdoğan’dan mesaj beklemediği için onu almadan gitti. Gelenlerin yüzde 90’ı da görevli olarak alanda bulundu. AKP’nin Diyarbakır mitinginden olumlu sonuç çıkması ise oldukça güç. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar