Erdoğan’ın eski avukatının rüşvet pazarlığı iddialarını haberleştiren gazeteciler hakkında ceza talebi

Erdoğan’ın eski avukatının rüşvet pazarlığı iddialarını haberleştiren gazeteciler hakkında ceza talebi
Yayınlanma:
A+ A-
Savcı, İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ile dönemin sorumlu Yazı İşleri Müdürü İzel Sezer’in 11 yıl 4 ayla cezalandırılmasını istedi.

Artı Gerçek- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın gazetecilere açtığı davalar bugün görüldü. Gazeteci İzel Sezer ve Doğan Ergün hakkında ceza talebinde bulunulurken, Nazan Özcan'ın duruşması ise ertelendi.

İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ve dönemin Sorumlu Müdürü İzel Sezer’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski avukatı tarafından rüşvet pazarlığı yapıldığı iddialarını haberleştirdikleri için açılan dava bugün görüldü.

İstanbul 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve gazetecilere "Alenen hakaret", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verilerin basın ve yayın yoluyla hukuka aykırı olarak ifşa edilmesi" ve "iftira” suçlamalarıyla açılan dava duruşmasında Ergün, Sezer ile avukatları Özgür Urfa hazır bulundu.

SAVCI GAZETECİLERİN 11 YIL 4 AYLA CEZALANDIRILMASINI TALEP ETTİ

Söz verilen Savcı, 2 Aralık’ta yazılı olarak sunduğu gazetecilerin 11 yıl 4 ayla cezalandırılması mütalaasını tekrar etti. Savcı mütalaada, söz konusu haberlerin Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın “şeref hasiyet ve namusu” ile “toplum içindeki itibarını” zedelediğini öne sürdü. Gazeteciler ve avukat Urfa, esas hakkındaki mütalaaya karşı süre talebinde bulundu. Mahkeme, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların hazırlanması için süre vererek davayı 14 Mart'a bıraktı.

nazan-ozcan.jpg

GAZETECİ ÖZCAN’IN DURUŞMASI ERTELENDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatının şikayeti üzerine yargılanan gazeteci Nazan Özcan’ın duruşması ertelendi.

“Erdoğan’ın avukatının rüşvet iddialarını haberleştiren gazetecilere dava” haberi nedeniyle yargılanan Özcan duruşmaya avukatı Meriç Eyüboğlu’yla birlikte katıldı.

Bianet’in eski Yayın Yönetmeni Nazan Özcan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın şikayeti üzerine “hakaret” ve “iftira” suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 34’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Özcan ve avukatı Oya Meriç Eyüpoğlu ile çok sayıda gazeteci de katıldı.

Gazetecilik etiğinden söz eden Özcan, “Sonuçları ne olursa olsun meslek etiğim bana ‘gerçekleri saklama’ diyor. Bu doğrultuda da 25 yıldır gazetecilik ilkelerine bağlıyım” dedi. Bianet’te yer alan haberin gazeteciler İzel Sezer ve Doğan Ergün’e açılan davaya ilişkin olduğunu hatırlatan Özcan, “Dava, İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesinde devam ediyor. O dosyada gazeteciler, ‘Cendere’ isimli kitaptan sonra Ahmet Şık’ın, İnal ve kitapta geçen konularla ilgili yaptığı ‘tweet’ şeklindeki paylaşımları haber yapmalarından dolayı yargılanıyor. Haberde, gazetecilere dava açılma nedenini yazmışız. İşimizin gereğini yapmışız. Haberi, arka planı ve bütün unsurları ile yazmışız. Suç olan, mesleğimi doğru şekilde yapmak mıdır?” diye sorarak, tepkisini gösterdi.

HABERE ERİŞİM ENGELİ

Suçlama ile haber arasında bir bağlantı kuramadığını söyleyen Özcan, gazetecilere açılan bir davanın, dünyanın her yerinde haber değeri taşıdığını belirtti. Özcan, “Bu dava da bir SLAPP (Kamusal Katılıma Karşı Stratejik Davalar) davası. Çünkü İnal yıllarca gücün yanında durduğu için elinde topladığı gücü son noktasına kadar kullanmaya çalışıyor. Net olmamakla beraber, şikayetçi bu konuda adı geçen 250 habere erişim engeli kararı istemiş. Bianet’te yer alan habere de erişim engeli getirildi. Yani şu an ortada olmayan bir haber nedeniyle yargılanıyorum” ifadelerini kullandı.

İNAL’IN KATILMA TALEBİ KABUL EDİLDİ

Avukat Oya Meriç Eyüboğlu da, iftira ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığını belirterek, beraat talebinde bulundu. Söz verilen iddia makamı, İnal’ın katılma talebinin kabul edilmesini istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme, bu talebi kabul etti. Bunun yanı sıra mahkeme, Gazeteciler İzel Sezer ve Doğan Ergün’ün yargılandığı İstanbul 33’üncü Asliye Ceza Mahkemesindeki dava dosyasının mahkemeye gönderilmesine ve İnal’ın avukatının ayrıntılı savunmasını sunması için duruşmayı 22 Mart’a erteledi.

Öne Çıkanlar