Fatih Altaylı'dan Süleyman Soylu'ya: Zeki zannederdim, yanıldığımı gördüm

Fatih Altaylı'dan Süleyman Soylu'ya: Zeki zannederdim, yanıldığımı gördüm
Gazeteci Fatih Altaylı, eski içişleri bakanı Süleyman Soylu'nun "Bu arkadaşlar neye hizmet ettiğinin farkında değil" sözleriyle kendisi, Timur Soykan ve Murat Ağırel'i hedef almasına tepki gösterdi: Bir, ben onun arkadaşı değilim... İki, yayını anlamamış.

Artı Gerçek - Gazeteci Fatih Altaylı, BirGün yazarı Timur Soykan ve Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel ile yaptıkları yayın hakkında "Bu arkadaşlar neye hizmet ettiğinin farkında değiller" iddiasında bulunan eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya tepki gösterdi. Altaylı, "Süleyman Bey yayını ya izlememiş, ya da izlediğinde anlayabilecek kapasiteye sahip değilmiş" dedi.

Kendi YouTube kanalında konuşan Altaylı, söz konusu yayında Süleyman Soylu'nun içişleri bakanlığı dönemindeki çete ve uyuşturucu operasyonlarının ele alındığını hatırlattı; kendisinin "her şeyin Soylu'ya bağlanmasını istemediğini" söyleyerek "Yayın bittiğinde ben şunu düşündüm; ben acaba Süleyman Bey'i gereksiz yere fazla mı korudum?" ifadelerini kullandı.

'ZEKİ BİR İNSAN ZANNEDERDİM'

"Bir, ben onun arkadaşı değilim, benden arkadaş diye bahsedemez. Haddini bilsin, tepemi attırmasın. Biz arkadaş değiliz Süleyman Bey" diyen Altaylı şöyle devam etti:

"İki, ben Süleyman Bey'i zeki bir insan zannederdim, yanıldığımı gördüm. Zeki insanlar izlediklerini ve dinlediklerini anlama kapasitesine sahiptirler. Ve bunu önyargılarından arınmış şekilde izler, ona göre değerlendirme yaparlar. Süleyman Bey yayını ya izlememiş, ya da izlediğinde anlayabilecek kapasiteye sahip değilmiş."

'FAZLA MI KORUDUM' DİYE DÜŞÜNMÜŞ

Yayın bittiğinde söyleşide "Soylu'yu fazla mı korudum?" diye düşündüğünü söyleyen Altaylı, "İçimden böyle bir his geçti... Niye, çünkü hep ne deniyordu? 'Süleyman Soylu döneminde çeteler ülkeye egemen oldu, Süleyman Soylu döneminde uyuşturucu arttı...' Her şeyden Süleyman Soylu sorumlu tutuluyordu" dedi. Altaylı, yayın sırasında Ağırel ve Soykan'ın Soylu döneminde de yapılan bazı operasyonlardan söz ettiğini belirterek, "Demek ki Süleyman Soylu zamanında da yapılıyormuş bu mücadele' dedim, onlar da 'Evet' dediler. Şimdi buradan onun söylediği gibi aleyhine bir şey çıkarmak... 10 aydır ilk defa onun lehine bir şey söylendi" diye konuştu.

'KÖRLEŞMİŞ'

Altaylı şöyle devam etti: "Bunu bile fark edemeyecek kadar gözü körleşmiş. Ya da beyni körleşmiş. Neresini, bilemem. Ama bu kadar net bir şeyi görmemek için ya gözün, ya kulağın, ya da bunların ulaştığı organın problem yaşıyor olması lazım."

SOYLU ARAYIP 'CEVAP HAKKIM VAR' DEMİŞ

Soylu'nun yayından sonra diğer iki gazeteciden birini arayarak "kendisinin itham edildiğini, cevap hakkı olduğunu" söylediğini de açıklayan Altaylı, "O arkadaş da 'Fatih Bey'in yayını size açık, istiyorsanız gelin, burada bu konuları hep beraber konuşalım' demiş. Süleyman Bey de 'Bir düşüneyim' demiş" ifadelerini kullandı. Ancak buna göre Soylu, Altaylı'nın yayınına çıkmak yerine GDH TV adlı kanala konuk olmayı tercih etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar