Florida kıyılarında 38 dereceyi aşan okyanus suyu sıcaklığı rekor olabilir

Florida kıyılarında 38 dereceyi aşan okyanus suyu sıcaklığı rekor olabilir
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, Manatee Körfezi'nde su sıcaklığını 38,38 derece olarak ölçtü. Kuzey Atlantik bölgesinde, okyanus sularındaki sıcaklığın eylül boyunca artacağı belirtildi.

Artı Gerçek - ABD'li meteoroloji uzmanları, Florida eyaletinin güneyindeki Manatee Körfezi'nde bulunan bir şamandıranın 24 Temmuz'da okyanus suyu sıcaklığını 38,38 derece olarak ölçtüğünü ve bunun küresel bir rekor olabileceğini açıkladı. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'nden (NOAA) uzmanlar, dünya genelinde görülen hava sıcaklıklarındaki artışın okyanus suyu sıcaklarını da yükselttiğini açıkladı.

Florida kıyılarında okyanus sıcaklığının mevsim normallerinin üstündeki artışla "eşi benzeri görülmemiş" sıcaklar kaydedildiğini aktaran uzmanlar, en son 24 Temmuz'da ölçülen 38,38 dereceyle yeni bir küresel rekor kırılmış olabileceğini kaydetti.

NOAA, Kuzey Atlantik bölgesindeki okyanus sularındaki sıcaklık dalgasının eylül ayı boyunca artacağını tahmin ederek, su sıcaklıklarındaki artışın yıl sonuna kadar sürme ihtimali olduğunu bildirdi. (AA)

Öne Çıkanlar