Gazeteci Barış Pehlivan davası düştü

Gazeteci Barış Pehlivan davası düştü
Yayınlanma:
A+ A-
Yaptığı haberler gerekçe gösterilerek hakkında dava açılan Gazeteci Barış Pehlivan beşinci kez tutuklanmasının ardından bugün tekrar hakim karşısına çıktı. Pehlivan'ın yargılandığı dava düştü.

Artı Gerçek - Maltepe Açık Cezaevi’nde tutulan ve denetimli serbestlik hakkından yararlandırılmayan gazeteci Barış Pehlivan’ın duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

Pehlivan, açık cezaevinden aldığı yasal izniyle duruşmaya katıldı. Pehlivan'ın yargılandığı dava düştü.

SON DURUŞMA

Barış Pehlivan beşinci kez tutuklanmasının ardından 9 Kasım'da hakim karşısına çıkmıştı. Pehlivan şikayete konu olan yazısını savcılığın yeterince incelemediğini belirterek, mahkeme heyetine “Şu şikâyete konu olan yazımı inceleyelim” demişti. Pehlivan, bir iş kadınının suç duyurusunu kendi haberinden okuyarak burada giriş cümlesinde dahi ‘iddia’ olarak verdiğini ifade etti. Pehlivan sonra yazdığı haberin de doğru olduğunu dile getirdi. Gazeteci Pehlivan savunmasına devam ederken mahkeme başkanına “Bu yargısal süreci tamamen yasal belgelere dayanarak köşeye taşımak suç mudur değil midir?” sorusunu yöneltmişti.

Barış Pehlivan Ö.F.A.’nın kendisi hakkında 3 suçlamada bulunduğuna dikkat çekerek bunların, İftira, suç uydurma ve kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret olduğunu söyledi, Pehlivan iki suçlamanın da düştüğünü ifade etmişti.

Mahkeme savcısı, Barış Pehlivan için ceza istemişti. Pehlivan tekrar söz alarak, “Biz gazeteciler hangi konuları yazabilir hangilerini yazamayız açıklayın. Çünkü buradaki bütün gazetecilerin görevi bu adliye koridorlarında da olanları yazmaktır. Diyecek başka bir şey bulamıyorum” demişti.

Pehlivan'ın tahliye talebi reddedilirken duruşma 16 Kasım'a ertelenmişti.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Barış Pehlivan’a, 2020 yılında Libya'da görev yaparken ölen MİT mensubunun kimliğini deşifre ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmıştı. Mahkeme, Pehlivan’a 3 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti.

İlk olarak 6 Mart 2020’de tutuklanan Pehlivan, cezaevinde altı ay kaldıktan sonra başka bir davaya konu olmamak kaydıyla 9 Eylül 2020 tarihinde denetimli serbestlikle salıverilmişti.

Pehlivan hakkında 30 Mart 2023'te yaptığı başka bir haber yüzünden yeni bir dava daha açılmış, mahkeme bu yeni davanın denetimli serbestliğini bozduğuna hükmederek Pehlivan’ın tekrar cezaevine girmesine karar vermişti.

Pehlivan, bu nedenle 17 Mayıs 2023’te de cezaevine çağrılmış, açık cezaevinde birkaç saat kaldıktan sonra Covid-19 izni nedeniyle dışarı çıkmıştı.

Hakkında beşinci kez tutuklama kararı çıkarılan Pehlivan’ın 16 Ağustos 2023 tarihinde denetimli serbestlikten yararlanmak için yaptığı başvuruya yanıt verilmemişti. Pehlivan, infazını tamamlamak üzere gittiği Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde üç aydır tutuklu bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar