Sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan gazeteci İnci Hekimoğlu serbest bırakıldı

Sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan gazeteci İnci Hekimoğlu serbest bırakıldı
Sabah saatlerinde İzmir'deki evinden 'terör örgütü propagandası' iddiasıyla gözaltına alınan İnci Hekimoğlu, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Bu sabah saatlerinde İzmir'deki evinde gözaltına alınan gazeteci, yazar İnci Hekimoğlu, serbest bırakıldı. Hekimoğlu, Diyarbakır’da 16 meslektaşının tutuklandığı saatlerde İzmir'deki evinde gözaltına alınmıştı. Sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Hekimoğlu, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Gazeteci Fehim Işık sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla, "Gazeteci İnci Hekimoğlu'nun gözaltına alınarak İzmir TEM'e götürüldüğü bilgisi var" dedi.

İnci Hekimoğlu'nun avukatı Erdoğan Akdoğdu, ARTI TV’de yayınlanan Haber Aktüel programında Volkan Ağır’ın konuğu oldu. İnci Hekimoğlu'nun sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alındığını belirten avukat Erdoğan Akdoğdu, gözaltı sürecine ilişkin şunları söyledi:

GEREKÇE SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI

"Gözaltı gerekçesi malum. Ülkemizde iktidarın sosyal medya paylaşımları üzerinden bir sopa olarak kullandığı yargı işlevi var. İnci Hanım da muhalif ve karşıt bir gazeteci olarak sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alındı. Zaten daha dün 16 gazeteci tutuklandı. İstanbul ve başka illerde de gözaltılar var. Aslında bu da bunun bir parçası.

GÖZALTI SÜRESİ İKİ GÜN

Sosyal medya paylaşımın içeriğini göremedik. Ama muhtemelen bugün ya da yarın ifade işlemlerine başlanacak o aşamada net olarak içeriği görebileceğiz. Herhangi bir kötü muamele ile karşılaşmamış. İyiydi keyfi ve morali yerindeydi çalışma arkadaşlarına çokça selamı var. Gözaltı süresine 2 gün dediler. Bugün akşama doğru ifadesi de alınabilir."

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülen İnci Hekimoğlu, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar