Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki: Özgür basın baş eğmez

Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki: Özgür basın baş eğmez
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci örgütleri, 11 gazetecinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Kürt gazetecilerin işkence edilerek gözaltına alındığını söyleyen DFG Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, “Özgür basın baş eğmez” dedi ve tüm basın örgütlerini dayanışmaya çağırdı.

Artı Gerçek-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 25 Ekim’de dokuz kentte yapılan ev baskınlarında 11 gazetecinin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklamanın Kürtçe metnini MKGP Roza Metîna, Türkçe metni ise DFG Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu okudu.

'KAPILARI KIRILDI, İŞKENCE EDİLEREK GÖZALTINA ALINDI'

Gözaltların 'dezenformasyonu önleme' kılıfı altında Meclis’ten geçirilen 'sansür yasası'nın etkilerinin tartışıldığı bir dönemde gerçekleştiğini hatırlatan Dicle Müftüoğlu, Kürt gazetecilerin ev ve iş yerlerinin kapıları kırılarak gözaltına alındığını söyledi. Bu şekilde Kürt gazetecilere yönelik bir operasyon gerçekleştirildiğini ifade eden Müftüoğlu, “İşkence edilerek gözaltına alınan meslektaşlarımızın kafalarına uzun namlulu silahlar dayandırıldı, elleri ters kelepçelendi. Mezopotamya Ajansı Ankara Bürosu ve meslektaşlarımızın evlerinde yapılan aramalarda, haber ekipmanları olan bilgisayar, kamera, fotoğraf makineleri ile kitap, dergi ve gazete arşivlerine el konuldu” dedi.

GERÇEKLER ASLA KARANLIKTA KALMAYACAK”

Kürt basınına yönelik bu tür operasyonların, gazetecileri susturma ve gerçekleri karartma operasyonu olduğunu ifade eden Müftüoğlu şöyle konuştu:

“Kürt karşıtlığı ve düşmanlığında sınır tanımayan iktidar, savaş gerçekliğini tüm çıplaklığıyla halka ulaştıran Özgür Basın gazetecilerini asla susturamayacaktır. “Gerçekler Asla Karanlıkta Kalmayacak” geleneğinden gelen Özgür Basın çalışanları, ne dün ne bugün hiçbir baskıya baş eğmediğini tüm pratiğiyle ortaya koymuştur. Apê Musa, Gurbetelli Ersöz, Deniz Fırat, Cengiz Altun, Ferhat Tepe ve Nagihan Akarsel’den gücünü alan Kürt gazeteciler olarak bu saldırılara karşı da baş eğmeyeceğiz. Gerçeğin kalemini kırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. 1990’lı yıllarda bombalama ve katletmelerle susturamadığınız Özgür Basın’ı böylesi düzmece operasyonlarla da susturamayacaksınız! Baskıcı, despotik iktidar şunu bilsin ki korkunun ecele faydası yoktur. Ne tür baskı yaparsalar yapsınlar, ne kadar sansür yasaları çıkarsalar çıkarsınlar, Kürt gazeteciler tehdit, baskı, gözaltı ve tutuklamalarla asla korkmaz, mücadeleden vazgeçmez ve baş eğmez”

ÖZGÜR BASIN BAŞ EĞMEZ”

Müftüoğlu, isim vermeden Sözcü Gazetesi’nin gazeteciler ile ilgili verdiği habere tepki gösterdi.
“Buradan arkadaşlarımızı hedef gösteren sözde muhalif medyaya da sesleniyoruz” diyen Müftüoğlu, şunları söyledi:

“Bir taraftan yargının bağımsız olmadığını söyleyip diğer taraftan da söz konusu operasyonlar Kürtlere yönelik olunca iktidarın sözcülüğünü yapmaktan vazgeçin! Meslektaşlarımıza gözaltı işlemi sırasında baş eğdirmeye çalışılarak, bizzat emniyet tarafından bu görüntüler servis edilmiştir. Tüm işkencelere baş eğmeyen arkadaşlarımız gibi biz buradan bir kez daha haykırıyoruz: Özgür basın baş eğmez.”

'BİZ DEĞİL İKTİDAR KORKSUN'

Verilen mesajın sadece Kürt gazetecilere değil tüm basına olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, açıklamanın sonunda dayanışma çağrısı yaptı:

“İktidar böylesi görüntülerle sadece Kürt gazetecilere değil, tüm gazetecilere mesaj vermektedir; baskıyla korkutmak, gözaltılarla geri adım attırmak ve gündemi saptırtmak istiyorlar. Altını bir kez daha çiziyoruz, tüm çabaları beyhudedir. Büyük bedeller vererek, bugünlere gerçeklerden asla taviz vermeyerek gelen Özgür Basın’ın kalemi iki yakalarını bırakmayacaktır. Tüm gazetecilere ve meslek örgütlerine çağrımızdır; biz değil iktidar korksun, gelin bu saldırıları hep birlikte dayanışma ve mücadele içinde boşa çıkaralım. Tüm gazetecilere özgürlük diyoruz, özgür basın susturulamaz” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar