Gemlik depreminden 7 dakika önce denizden duman yükselmiş: Uzmanlar ne diyor?

Gemlik Körfezi’nde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremden 7 dakika öncesinde Mudanya açıklarında denizden duman yükseldiği görüldü. Konuyla ilgili uzmanlardan açıklama geldi.

Artı Gerçek - Gemlik Körfezinde Mudanya ilçesi açıklarında önceki gün saat (4 Aralık) 10.42'de yerin 8,98 kilometre derinliğinde gerçekleşen depremden önce kaydedilen bir görüntü ortaya çıktı.

Mudanya ilçesi Kumyaka Mahallesi açıklarında depremden 7 dakika önce denizden duman yüksekliği görüldü. O anlar bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

UZMANDAN AÇIKLAMA GELDİ

Sosyal medyada da paylaşılan görüntülerle ilgili açıklamada bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, dumanın aktif fay hatlarından çıkan radon gazı olduğunu söyledi.

NEDENİNİ AÇIKLADI, 'NORMAL' DEDİ

Aktif fay hatlarındaki gaz çıkışlarının normal olduğunu ve bu gaz çıkışının yeni bir depremin habercisi olmadığını vurgulayan Engin Er, sözlerini şöyle sürdürdü;

  • "Fay hattının muhtemel kenarı burası, gaz çıkışı olabilir. Gaz çıkışları zaten Marmara Denizi içerisinde birçok noktada var. Bu olamaz diye bir şey söyleyemiyoruz, olabilir. Gayet normal, çünkü aktif fay hatlarında metan gazı çıkıyor.
  • Bunun karada da örneklerini görebiliyoruz zaten. Fay hatlarından gaz çıkışı olması zaten normal. Genellikle radon gazı çıkar." (DHA)

Öne Çıkanlar