GÖÇİZDER kapatma davası: Savcının 'faaliyetlerinin durdurulması' talebine ret

GÖÇİZDER kapatma davası: Savcının 'faaliyetlerinin durdurulması' talebine ret
Yayınlanma:
A+ A-
17 yönetici ve üyesi tutuklanan GÖÇİZDER'in kapatma davasında savcının "faaliyetlerin tedbiren durdurulması" yönündeki talebi reddedildi.

Artı Gerçek - Zorla yerinden edilenlere dönük yaptıkları faaliyetler nedeniyle 17 yönetici ve üyesi tutuklanan Göç ve İzleme Derneği’ne (GÖÇİZDER) yönelik açılan kapatma davasının ikinci duruşması Bakırköy 15’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, derneğin avukatı Ahmet Baran Çelik katıldı.

Avukat Çelik, derneğin tutuklanan tüm üye ve yöneticilerinin tahliye edildiğini hatırlattı. Derneğin kapatılmasına dair gerekçelere değinen Çelik, gerekçeleri "manipülatif” olarak değerlendirdi. Derneğin faaliyetlerinin tedbiren durdurulması yönündeki savcılık talebine karşı çıkan Çelik, kapatmaya gerekçe yapılan tutuklama ve olgulara ilişkin yargılamanın sürdüğünü söyledi. Çelik, talebin reddini isteyerek, ceza yargılamasının sonucunun beklenmesine karar verilmesini istedi.

SAVCININ TALEBİNE RET

Mahkeme hakimi, dernek hakkında İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sürdürülen davanın akıbetinin sorulmasını istedi. Hakim, bu nedenle savcının talebinin reddine karar verdi. Duruşma 20 Ekim’e ertelendi. (MA)

Öne Çıkanlar