Gözaltına alınmışlardı: ESP ve SGDF'liler açlık grevine başladı

Gözaltına alınmışlardı: ESP ve SGDF'liler açlık grevine başladı
Gözaltına alınan ESP ve SGDF yönetici ve üyeleri, açlık grevine başladı. ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Bu baskılar bizi yıldıramaz” dedi.

Artı Gerçek - Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Satiye Ok, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Muhammet Altınkaya, Serhat Eren ve Heja Kayan’ın gözaltına alınmasına ilişkin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Diyarbakır il binasında açıklama yaptı. “Baskılar, gözaltılar bizi yıldıramaz. Biz kazanacağız” pankartının açıldığı açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HEDEP yöneticileri ile gözaltına alınan isimlerin aileleri de katıldı.

AÇLIK GREVİNE BAŞLADILAR

Yerine kayyım atanan Dersim Akpazar Belediye Eşbaşkanı Orhan Çelebi, avukatların gözaltına alınan 8 isimle görüştüğünü ve tamamının açlık grevinde olduğunu aktardı. Çelebi, açlık grevinde olan isimlere yeterince şeker ve su temin edilmediğini belirtti.

HEDEP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, konuşmasına saldırıları kınayarak başladı. “Faşizmin uykularını kaçıran kadınlar sistem tarafından hedef haline getirilmiştir” diyen Tekin, kadın ve gençlere dönük bu saldırılarla toplumun sindirilmeye çalışıldığına dikkat çekti. Tekin, saldırılara karşı alanlarda mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.

'FAŞİST SALDIRILARA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ'

DBP Diyarbakır Eşbaşkanı Sultan Yaray ise AKP’nin 23 yıldır aynı politikayı yürüttüğünü belirterek, “Yıllardır büyük saldırılar var. Yüzlerce, yazar, siyasetçi, gazeteci sadece fikirlerinden kaynaklı hapiste. O yüzden bu ülkede barıştan, demokrasiden bahsedilemez. Ama gözaltına alınan arkadaşlarımız gibi bu mazlum halkın üzerindeki faşist saldırılara karşı mücadele edeceğiz. Faşizme karşı direnişimiz sürecek” dedi.

‘MÜCADELEMİZDE HAKLI OLDUĞUMUZU GÖRÜYORUZ’

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de, rejimin bu saldırılarla mücadeleyi sınırlandırmaya, etkisizleştirmeye çalıştığını belirterek, “Biz ESP olarak, Kürt özgürlük mücadelesinden Alevi yurttaşların eşitlik ve özgürlük mücadelesine, kadın özgürlük mücadelesinden işçi sınıfının örgütlenme mücadelesine, gençliğin gelecek mücadelesinden emekçi köylünün ekoloji mücadelense kadar bu mücadeleyi büyütmeyi kendimize görev sayıyoruz. Bugün karşı karşıya kaldığımız saldırılarla mücadelemizin ne kadar haklı olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Tümüklü, kayyımlara, tecride karşı çıktıkları eylemelere katılmayı, Kürt halkının eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyütmeyi, devrimci sosyalistler olarak benimsediklerini kaydederek, “25 Kasım, 8 Mart’ı örgütlemeyi, kadın özgürlük mücadelesini erkek egemen devlete karşı mücadelesinde temel bir görev olarak görüyoruz. Aynı şekilde yerlerinden edilen, doğası yağmalanan köylülerin yanında mücadeleyi yükseltiyoruz. Gençliğin gelecek mücadelesini büyütmeye, işçi sınıfının asgari düzeyde yaşamını sürdürme yönündeki mücadelesinin yanındayız” diyerek, bu mücadele sonucu işkenceyle gözaltına alındıklarını kaydetti.

'BU BİZİM İÇİN BİR YAŞAM BİÇİMİ'

Bu saldırılara karşı iktidara her seferinde aynı yanıtı verdiklerini belirten Tümüklü, “Bu kavganın tarafı olduğumuzu pratiğimizle ortaya koyuyoruz. Yoldaşlarımız çıktığında bu bayrağı tekrardan devam ettirecek. Bu bizim için bir yaşam biçimi” diyerek, iktidarın baskı ve tutuklamalarla kendilerini yıldıramayacağını kaydetti. Kürt özgürlük mücadelesi ve sosyalizm için direnişi sürdüreceklerini vurgulayan Tümüklü, “Bu baskılar bizi yıldıramaz. Bu umut her daim var. Umut sokakta, barikatta, okulda, fabrikada, köyde ayakta durmaya devam edecek” dedi. (MA)

Öne Çıkanlar