Hakim ve savcı yardımcılığı sınav tarihleri açıklandı

Hakim ve savcı yardımcılığı sınav tarihleri açıklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni hakim ve savcı yardımcısı alımlarıyla ilgili sınavın 23-24 Aralık tarihlerinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Sınavı kazanan hakim savcı yardımcıları 3 yıl görev yapacak.

Artı Gerçek - Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bugün önce Pendik Kaymakamlığı'nı, ardından Pendik Belediyesi'ni ziyaret etti.

Buradaki ziyaretinde Danıştay'ın, havalimanı üyelik noktalarında hakimlerin üstlerinin aranmayacağı kararına ilişkin konuşan Tunç, şunları söyledi:

ÜST ARAMA KARARI: İTİRAZ MÜMKÜN

"Danıştay 10. Dairesi oy çokluğuyla böyle bir karar aldı. Ancak daire başkanının karşı oyu var. Bu karar kesin bir karar değil, bu karara itiraz mümkün. Dosyada davalı taraf Ulaştırma Bakanlığı olarak görünüyor. Bu itiraz yapıldığında karara karşı dosya Danıştay İdari Dava Daireleri'ne gidecektir ve karar değerlendirilecektir. Karara şöyle bir baktığımız zaman 2 bin 802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'na dayandırılmış bir karar olduğunu gördük. Tabi ki bizim uluslararası yükümlüklerimiz var. Altına imza attığımız uluslararası sözleşmelerimiz var. Bu sözleşmeleri de göz ardı etmememiz lazım. Anayasamızın 90. maddesine göre uluslararası sözleşmeler bir kanunla çeliştiğinde sözleşme uygulanır" dedi.

'20 BİNDEN FAZLA PERSONEL ALIMI SÖZ KONUSU'

Bakan Tunç, hakim savcı yardımcılığı sınavına dair ise şu açıklamayı yaptı:

"Bin hakim ve savcı yardımcısı alımıyla ilgili sınav 23, 24 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sınavı kazanan hakim savcı yardımcılarımız 3 yıl görev yapacaklar. Bunun bir bölümü Adalet Akademisi'nde eğitim olarak geçecek önemli bir bölümü de tecrübeli hakim ve savcılarımızın yanında usta çırak ilişkisi içerisinde yetişecekler. Uygulamaları bizzat yerinde 3 yıl çalışarak deneyimleyecekler.

'HUKUK MESLEKLERİNE GİRİŞ SINAVI GELECEK'

Ayrıca önümüzdeki yıldan itibaren hukuk mesleklerine giriş sınavı olacak. Hukuk fakültesi bittikten sonra hukuk mesleklerine giriş sınavını kazananlar hakim savcı yardımcılığı sınavına girebilmek. Avukatlık stajına başlayabilmek için de hukuk mesleklerine giriş sınavını kazanmak gerekecek. Staj döneminde olan 3 bin 800 hakim savcı adayımız var. Onlar staj dönemi biter bitmez görev yerleri için kuraları çekilecek. Mülakatları bitmiş, değerlendirme aşamasında olan zabıt katibi, şoför, hizmetli, ceza infaz koruma memurları gibi toplamda 20 bin 857 yargıyı güçlendirecek personel alımı söz konusu. Bunların birkaç gün içinde sınav sonuçları açıklanacak." (DHA)

Öne Çıkanlar